نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

بررسی یک شایعه‌ در مورد یک خودروی داخلی

تصویر شاخص ۲۰۶ دو درب

کج شدن برج میلاد، سمند با روکش طلا، برای شما یادآور چیست؟ شایعه‌های شاخ‌دار در هر زمینه‌ای مطرح بوده است و معمولا در زمان کوتاهی نادرست بودن آن‌ها برملا می‌شود.

کج شدن برج میلاد، سمند با روکش طلا، برای شما یادآور چیست؟ شایعه‌های شاخ‌دار همیشه در هر زمینه‌ای مطرح بوده است و معمولا در زمان کوتاهی نادرست بودن آن‌ها برملا می‌شود. اما یکی از آن‌ها از زمانِ ورود یکی از خودروی داخلی به بازار تا‌کنون شنیده می‌شود. ادعا می‌شود که ۲۰۶ های مونتاژ شده در ایران در سال‌های اول در قسمت کف‌ِخودرو دارای سرب می‌باشند، که باعثِ خوش‌فرمانی در سرعت‌های بالا می‌شود! باید گفت جایی که خودروساز‌ها برای کاهش وزن خودرو در پیکار هستند، جای‌گذاریِ چند صد کیلوگرم سرب در کف یک هاچ‌بک شهری کاملا به دور از عقل است. راهکار‌های متعددی برای خوش‌فرمانیِ یک خودرو وجود دارد، که در این بین جاسازیِ سرب در کف‌خودرو به این منظور، از ایده‌های مردمِ با سواد بورکینافاسو خواهد بود! کاهش وزن در خودروها، نتایجی همچون: کاهش مصرف سوخت، کاهش استهلاک، افزایش سرعت و شتاب، کاهش آلودگی محیط زیست و در صورت استفاده از سیستم تعلیق مناسب، خوش‌دستی را در پی خواهد داشت، تا جایی که در حال حاضر کاهش وزن حتی در حد ۰/۱ گرم در کارخانه خودروسازی مزدا مورد توجه قرار گرفته و آن‌را استراتژی گِرم می‌نامند. استفاده از سیستم تعلیق مناسب، افزایش فاصله عرضی محورها، استفاده از لاستیک‌های مناسب، پایین آوردن ثقل خودرو باعث افزایش پایداری در اتومبیل‌ها می‌شود. در ۲۰۶ افزایش ارتفاع و حذف سیستم فرمان حساس به سرعت از جانب سازنده داخلی و نه برداشتن چند صد کیلوگرم سرب از کف این ماشین، باعث ناپایداری آن در سرعت‌های بالا می‌شود.


دیدگاه به بررسی یک شایعه‌ در مورد یک خودروی داخلی

 • البته ناگفته نماند که اکسل عقب ۲۰۶ اگر آرسی میبود تعادل خیلی بهتری داشت 👍👍 ولی متاسفانه این اکسل حذف شد و یک چیز من در اوردی گذاشتن جاش 😑 همونطور که اکسل پژو ۲۰۰۰ حذف شد و این اکسل که مربوط به ۴۰۵ مدل جی ال یعنی مدل بیس این خودرو الان تولید میشه جایگزینش شد
  اکسل پژو دوهزار فوقالعاده باعث بهتر شدن هندلینگ میشد

  صالح ۲۲/۰۷/۱۳۹۵ ۱۲:۲۶ ب٫ظ پاسخ دادن
 • https://www.instagram.com/p/BC44Mcrn9GQ/
  به این عکس توجه کنید متوجه فرق اکسل با مدل معمولی میشید

  صالح ۲۲/۰۷/۱۳۹۵ ۱۲:۲۷ ب٫ظ پاسخ دادن
  • چیز عجیبی نیست، داخلی‌سازان همیشه از سرو‌ته ماشین‌هاشون زدن، شما میگی اکسل؟ من میگم از یه لامپ کوچولو هم نمی‌گذرن!

   محسن کارتاب ۲۲/۰۷/۱۳۹۵ ۱:۲۸ ب٫ظ پاسخ دادن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *