نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

۱۰ ماشینی که فکرش را نمی‌کردید انقدر سریع باشند

تصویر شاخص ماشین های اسلیپر

همه از لامبورگینی انتظار شنیدن صدای پرطنین و شتاب عجیب و غریب دارند، ولی از یک خودروی خانوادگی با ظاهری ساده خیر، به این مدل‌ها اسلیپر می‌گویند، با ما همراه باشید

در بین خودروهای تولیدی محصولاتی وجود دارند که بسیار سریع هستند، اما دارای ظاهری ساده و معمولی هستند و در آنها اثری از هواکش‌های روی کاپوت و گلگیر و طراحی اغراق‌آمیز و تهاجمی دیده نمی‌شود.

خودروهای این رده را اصطلاحاً اسلیپر (Sleeperمی‌نامند. ظاهری به سادگی یک اتومبیل پیش پا افتاده‌ و قوه‌ای برابر با یک لامبورگینی و بلکه بیشتر! در ادامه برای بررسی ۱۰ مدل برتر در این سگمنت با کارنوتر همراه باشید. خبر خوب این است که همگی آنها هنوز بر خط تولید قرار دارند و شانس خرید نمونه‌ی صفر کیلومتر وجود دارد.

تویوتا کمری XLE/XSE V6

تویوتا-کمری

کمتر کسی از خوش فروش‌ترین سدان سایز میانی در آمریکا، توقع عملکرد بالا دارد؛ ولی کمری جدید با موتور ۶ سیلندر خورجینی و ۳.۵ لیتر حجم، فقط ۲۶۸ اسب‌‌بخار قدرت و ۳۳۶ نیوتن‌متر گشتاور تولید نمی‌کند. بلکه کمری را قادر می‌سازد تا در کمتر از ۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت برسد. این ماشین قیمت زیادی هم ندارد و کمتر از ۱۲۰ میلیون تومان برایتان آب می‌خورد. هنوز به این کمری به عنوان یک ماشین معمولی خانوادگی نگاه می‌کنید؟ برای من که اینطور نیست.

نیسان ماکسیما پلاتینیوم

نیسان-ماکسیما-پلاتینیوم-۲۰۱۷

با پرداخت ۴۰ میلیون تومان کمتر می‌توانید مدل پایه‌ی نیسان ماکسیما را ابتیاع کنید، ولی خرید نیسان ماکسیما پلاتینیوم به قیمت ۱۶۰ میلیون تومان انتخاب به مراتب ارزشمند‌تری است. این ماشین رینگ‌های بزرگتری دارد، کابین شُسته رُفته‌تر و تجهیزات تکنولوژیکی فراوانی دارد. اما از همه مهم‌تر، پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری V6 با ۳۰۰ اسب‌بخار و ۳۵۳ نیوتن‌متر گشتاور است، که شما را برای دستیابی به شتاب ۰ تا ۹۶ در ۵.۷ ثانیه همراهی می‌کند.

GMC یوکان دینالی ۴WD

GMC-یوکان-دینالی

می‌دانم یوکان دینالی یک اس‌یو‌وی است، و با ۲۷۲۰ کیلوگرم وزن، شاسی‌بلند سنگین و بزرگی به حساب می‌آید. ولی اینها دلیل محکمی برای خروج از لیست نیست و پیشرانه‌ی ۶.۲ لیتری V8 با توان ۴۲۰ اسب‌بخاری و گشتاور ۶۲۳ نیوتن‌متری در کفه‌ی ترازو سنگینی می‌کند. با عرض تشکر از این موتور، سرعت یوکان دینالی در ۵.۵ ثانیه از ۰ به ۹۶ کیلومتر در ساعت می‌رسد و برای خرید این اتومبیل باید ۲۸۰ میلیون تومان پرداخت کنید.

کیا K900 V8 لاکشری 

کیا-k900-لاکشری-۲۰۱۷

چه کسی گفته کیا نمی‌تواند هم لوکس باشد و هم سریع؟ کیا K900 قیمتی برابر با ۲۴۸ میلیون تومان دارد که پرداخت چنین مبلغی برای برند “کیا” کاملا به نظر شما بستگی دارد. اگر بدانید در زیر کاپوت این سدان کره‌ای، موتور ۸ سیلندر خورجینی با حجم ۵ لیتر و ۴۲۰ اسب‌بخار و ۵۰۹ نیوتن‌متر گشتاور وجود دارد و برای رسیدن به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون تنها ۵.۵ ثانیه زمان می‌برد، شاید بتواند سر کیسه‌ی جیبتان را شُل کند.

شورولت SS

شورولت-SS

می‌توان با قاطعیت گفت که SS مدل عجیب و غریبی در بین ماشین‌های مدرن شورولت است. این خودرو در واقع همان نمونه‌ تغییر نام یافته‌ی هولدن کومودور است که در استرالیا تولید می‌شود. البته شورولت SS حداقل از لحاظ قوای فنی قابل مقایسه با برادر استرالیایی‌ خود نیست. شوی SS به پیشرانه‌ی ۸ سیلندر LS3 با ۶.۲ لیتر حجم تجهیز شده که به طور مستقیم از کوروت C6 قرض گرفته شده. این موتور ۴۱۵ اسب‌بخار قدرت و مقدار زیادی گشتاور تولید می‌کند که برای رساندن این خودرو تا سرعت ۹۶، فقط ۴.۶ ثانیه زمان می‌گیرد. قیمت این ماشین بیشتر از ۱۸۸ میلیون تومان تمام نمی‌شود.

لکسوس GS F

لکسوس-gs f

اگر دوست دارید با ماشین‌های تند و تیز بازار ایران آشنا شوید حتما ۸ خودروی قدرتمند وارداتی در سال ۱۳۹۵ را بخوانید.

در دنیای لکسوس، حرف F به معنای عملکرد بالاتر می‌باشد. لکسوس GS F یک ماشین توانمند با شتاب ۰ تا ۹۶ در ۴.۵ ثانیه است. پیشرانه V8 با ۵ لیتر حجم، ۴۶۷ اسب‌بخار و ۵۲۷ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. GS F با برچسب ۳۳۶ میلیون تومانی، چندان ارزان قیمت نیست.

لندرور رنجرور اسپرت SVR

لندرو-رنجرور-اسپرت-SVR

SVR قدرتمند‌ترین نسخه از لندرور رنجرور اسپرت است و از نقطه نظر ظاهر و تجهیزات، تفاوت شاخصی با نمونه‌های دیگر ندارد. ولی زمانی که حرف از عملکرد می‌شود، این ماشین دریایی از تفاوت‌ها را رو می‌کند. موتور ۸ سیلندر خورجینی با حجم ۵ لیتر، به کمک سوپرشارژر ۵۵۰ اسب‌بخار قدرت و ۶۸۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند و از این شاسی‌بلند سنگین وزن، خودرویی چابک ساخته به نحوی که سرعت ۰ تا ۹۶ کیلومتر را در ۴.۳ ثانیه پُر می‌کند. SVR یک ‌اس‌یو‌وی انحصاری است، زیرا هر کسی توانایی پرداخت بهای ۴۴۸ میلیونی آن را ندارد.

جاگوار XJR

جاگوار-XJR

XJR سریع‌ترین نسخه از سدان پرچمدار جاگوار – مدل XJ است. پیشرانه‌ی این خودرو با لندرور رنجرور اسپرت SVR مشابه است و همین نیروگاه برای شتاب ۳.۸ ثانیه‌ای در XJR کافی به نظر می‌رسد. این ماشین با قیمت ۴۸۰ میلیون تومانی، یک اسلیپر ۴ در واقعی است.

آئودی S8 پلاس

آئودی-S8-پلاس

آئودی سابقه‌ی زیادی در ساخت خودروهای اسلیپر با پسوندهای S و RS دارد و این بار جنگجویی سرسخت با نام S8 پلاس، از میراث این خانواده دفاع خواهد کرد. موتور ۴ لیتری V8 به مدد دو توربو‌شارژر، ۶۰۵ اسب‌بخار توان و ۷۴۹ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند و سرعت این خودرو را از حالت سکون، تنها در ۳.۴ ثانیه به ۹۶ کیلومتر در ساعت می‌رساند؛ رقمی که برای شرمنده کردن بسیاری از سوپراسپرت‌های مدرن کافی به نظر می‌رسد. برای خرید این ماشین، باید ۴۶۴ میلیون تومان پرداخت کنید.

تسلا مدل اس P100D

تسلا-مدل-اس-P100D

تسلا مدل اس یک سدان برقی فول‌سایز است که در مدل‌هایی متفاوتی عرضه می‌شود. تاپ‌ترین مدل P100D نام دارد، که شتاب ۰ تا ۹۶ وحشتناکی معادل با ۲.۵ ثانیه دارد! راز عملکرد خیره کننده‌ی تسلا، از آیرودینامیک فوق‌العاده‌ی بدنه و موتور برقیش حاصل می‌شود. این پیشرانه از صفر دور در دقیقه، بیشترین مقدار گشتاور را در دسترس راننده قرار می‌دهد. می‌توانید با پرداخت ۴۸۰ میلیون تومان، خشمگین‌ترین اسلیپر حال حاضر دنیا را صاحب شوید.

برگرفته از gearheads

به نظرتان چه اسلیپرهای دیگری می‌توانند در این لیست وجود داشته باشند؟


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *