نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

پرفروش‌ترین خودروها در اروپا چه مدل‌هایی هستند؟

تصویر شاخص شاسی‌بلند نیسان

این آمار هر ساله منتشر می‌شود و تنها خودروهایی در آن جای می‌گیرند که دارای ارزش افزوده‌ی بیشتر و قیمت مناسب‌تر و خدمات گسترده‌تر و کیفیت‌بهتر نسبت به رقبا باشند

در بازار خودرویی متنوع اروپا، برخلاف بازارِ بسته‌ی داخلی، تنها مدل‌هایی لقب پرفروش‌ترین را بر پیشانی خود خواهند داشت که نسبت به رقبا دارای کیفیت بالاتر، ارزش افزوده‌ی بیشتر، قیمت مناسب‌تر، تنوع آپشنِ بیشتر، ایمنی بالاتر، خدمات پس از فروش بهتر و گسترده‌تر باشند. در سال گذشته‌ی میلادی، خودروهای شاسی‌بلند برای اولین بار در طول تاریخ، لقب پرفروش‌ترین سگمنت را در بازار اروپا بدست آوردند و از ماشین‌های رده‌ی ساب‌کامپکت و کامپکت پیشی گرفتند. فروشِ شاسی‌بلندهای اروپایی با ۲۴ درصد افزایش به ۳/۲ میلیون دستگاه تا پایان سال ۲۰۱۵ رسیده است، که نشان‌دهنده‌ی افزایش سهم فروش از ۱۹/۸ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۲۲/۵ درصد در سال ۲۰۱۵ است و ساب‌کامپکت‌ها هم با سهم ۲۲درصدی، یک پله نزول کرده‌اند و به مقام دوم رسیده‌اند.

top-selling-cars-in-europe (3)

این نتیجه‌ی چشمگیر به طور کلی مدیونِ افزایش فروش SUV های سایز میانی با ۴۲ درصد افزایش و تعداد فروش ۴۲۰ هزار دستگاه است. اما هنوز هم بیشترین فروش را در کلاس شاسی‌بلندها، مدل‌های جمع‌ و جور با تعداد فروش ۱/۲۸ میلیون دستگاه دارند و در مقام بعدی، شاسی‌بلند‌های کوچک با تعداد فروشِ ۱/۲ میلیون دستگاه قرار می‌گیرند.

top-selling-cars-in-europe (1)

خودروهای رده‌ی کامپکت و ساب‌کامپکت هم مجموعا با فروش ۳/۱۲ میلیون دستگاه، افزایش فروشِ ۵/۸ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۴ تجربه کردند و فولکس‌واگن گلف همچون گذشته پرچمدار پرفروش‌ترین اتومبیل در کل اروپاست. از منظر پرفروش‌ترین برند، نیسان با فروش بیش از ۳۷۶ هزار دستگاه و در اختیار داشتن سهم ۱۱/۸ درصدی بازار، رهبری را بر دستان خود گرفته است. مقام بعدی به رنو با ۴۴ درصد افزایش فروش می‌رسد و رتبه‌ی سوم در دستان فولکس‌واگن است.

top-selling-cars-in-europe (4)

منبع: JATO Dynamics


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *