نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

این واحد‌هایِ عجیب و غریب!

تصویر شاخص پشت آمپر یک خودرو

برای درک قدرت یک خودرو از واحد اسب‌بخار یا کیلووات، برای گشتاور از واحد پاوند‌فیت یا نیوتن متر استفاده می‌شود و سرعت بر حسب مایل یا کیلومتر بر ساعت بیان می‌شود.

بی‌شک لازمه‌ی ماشین‌باز بودن، سردرآوردن از واحدهای عجیب‌وغریبِ مشخصاتِ یک خودروست. به عنوان مثال برای درک و مقایسه‌ی قدرت یک خودرو از واحد اسب‌بخار یا کیلووات استفاده می‌کنند، برای گشتاور از واحد پاوند‌فیت یا نیوتن متر، یا سرعت بر حسب مایل یا کیلومتر بر ساعت بیان می‌شود و…

قرار نیست که به تعاریف این واحدها بپردازیم ولی برایِ درک بهتر و مقایسه مطلوبِ خودروها با یکدیگر، باید بتوانیم مشخصات آن‌ها را به واحد معیار تبدیل کنیم، به عنوان مثال در ایران از واحدِ کیلومتر‌ بر ساعت برای نشان دادنِ مقدار سرعت، و اسب‌بخار برای قدرت یک خودرو استفاده می‌کنیم، حال‌آنکه در آمریکا این اعداد با واحدهای مایل‌ بر ساعت و کیلووات بیان می‌شوند. بیشترِ واحدها معمولا با یک ضرب ساده در عددی خاص به یکدیگر تبدیل می‌شوند، به عنوان مثال هر مایل در حدود ۱.۶ کیلومتر است، ولی گاهی باید به سراغِ فرمول‌ رفت. به عنوان مثال مصرف سوخت یک خودرو در آمریکا و انگلستان با MPG یا مایل برای هر گالن نمایش داده می‌شود، حال آنکه در بعضی از کشورها از جمله ایران با تعداد لیتر مصرفی در صد کیلومتر، که فرمول تبدیل آن به این صورت است:

Convert Miles Per Gallon (US) to Liters Per 100 Kilometers

ولی نگران نباشید، دنیای مجازی همیشه راه‌حلی دارد. وب سایتِ calculateme یکی از آنهاست. با کمی جستجو در صفحه اصلی واحدهای مورد نظر خود را خواهید یافت و دیگر نیازی به حفظ کردنِ فرمول‌های عجیب غریب نخواهید داشت، چرا که فقط وارد کردنِ عدد مورد نظر و فشردن دکمه‌ی تبدیل کافی‌ است!


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *