نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

یک نصفه روز با سوباروی بی‌رحم!

تصویر شاخص سوبارو WRX STi

نمونه‌ی جدیدِ سلطانِ مدل‌های ایمپرزا چندی است که به بازار راه پیدا کرده. سوبارو این ماشین را برای یک نیم‌روز به ما قرض داد تا برای شما راجع به خشونتِ آن بگوییم!

یک سوباروی آبی رنگ با رینگ‌های طلایی و هم‌نشینیِ آن با طوفان گرد و خاک، حتی در ذهن افراد نابینا هم نقش می‌بندد! نمونه‌ی جدیدِ سلطان مدل‌های ایمپرزا، که با عنوان WRX STI شناخته می‌شود، چندی است که به بازار راه پیدا کرده. سوبارو این ماشین را برای یک نیم‌روز به ما قرض داد تا برای شما راجع به خشونت این ماشین بگوییم!


موتور ۲.۵ لیتری توربوشارژ این خودرو که رنگ و بوی کهنگی به خودش گرفته، ۳۰۵ اسب بخار نیرو تولید می‌کند، با تراکم ۸.۲:۱ و بوست ۱۴.۷ باعث ناامیدی ما شد، چرا که مدل WRX (بدون پسوند STI و بدون باله غول پیکر روی درب صندوق!) با یک موتور ۲ لیتری توربوشارژ ۲۶۸ اسب بخار نیرو تولید می‌کند، یعنی فقط ۳۷ اسب بخار کمتر آن هم با وزن کمتر! ممکن است با خود بگویید WRX همان ماشینی است که می‌خواهم داشته باشم، ولی کمی صبر کنید! شاید این‌طور نباشد!
درست است که موتور STI قدیمی‌تر است، ولی گیربکس شش دنده‌ی دقیق دستی آن از گیربکس کابلی WRX بهتر است، ضمن این‌که این ماشین با سه دیفرانسیل لغرش محدود می‌آید (دیفرانسیل هلیکال در جلو ،ترشن در عقب و دیفرانسیل وسطی از نوع الکتریکی-مکانیکی) در حالی که WRX دو دیفرانسیل باز معمولی دارد.


دلیل دیگر، سیستم سنتی و هیدرولیکی فرمان STI است، ولی برای WRX از سیستم فرمان برقی با شعاع گردش متفاوت بهره‌گیری شده است. تعلیق هر دو تا حد خیلی زیادی با هم مشابه هستند، با این تفاوت که رینگ‌های STI یک اینچ بزرگتر است. شاید خودتان را برای ۸۲۰۰ دلار اضافه پرداخت بیشتر نسبت به WRX نتوانسته باشید قانع کنید، ولی این همه‌ی STI نیست!

برای اولین بار در عمرم، پشت فرمان یک STI نشسته‌ام که دوست دارد بپیچد! و این یک مزیت بزرگ نسبت به نسل‌های قبلی است، بدون هیچ ترسی وارد کرنرها بشوید و ببینید این اتومبیل چطور پیچ‌ها را به دندان می‌گیرد! در پیچ‌ها بدون واهمه گاز بدهید و اثری از تمایل ماشین به خارج شدن از پیچ دیده نمی‌شود! بیش فرمانی جزئی از STI نیست، ولی هر وقت دوست داشتید میتوانید این حالت را ایجاد کنید و فقط از رانندگی لذت و لذت و لذت ببرید!


جایی که STI اطلاعات سطح جاده را مو مو از طریق فرمان سنتی‌اش به شما انتقال می‌دهد، WRX حس هیچی را به شما انتقال می دهد! فرمان STI به طرز اعجاب‌آوری دقیق و خوش دست است و هر کسی را به وجد می‌آورد. متاسفانه سنتِ ترمزهای ضعیف STI به این ماشین هم منتقل شد ، لنت ترمزهای فرودو تِرک کارکرد شایسته‌ای را در پیست مزدا لاگونا سکا از خود نشان نمی‌دهد، (پیستی که هر ماشینی در آنجا نیاز به ترمزهای غول پیکر دارد!) وقتی یک دورِ پیست را با این ماشین عصبی به پایان رساندیم، پدال ترمز به کف چسبیده بود و آتش از لابه‌لای کالیبرهای جلو زبانه می کشید.
راجع صندلی‌های این ماشین هر چی بگوییم کم است، آرگونومی و موقعیت راننده هم واقعا عالی است. با دیدن سیستمِ استریو Harman-Kardon در این ماشین چشم‌ها گرد می‌شود و این نشان می‌دهد که سوبارو دیگر از آن سیستم‌های خسته‌کننده ناامید شده است!


فرصت نکردیم این ماشین را خارج از پیست برانیم، ولی موتورِ قدیمی هنوز هم از تاخیر توربو (به خصوص در دورهای پایین) رنج می برد که در شهر زیاد جالب نیست.
اگر بخواهیم به نقصِ بعدی این ماشین اشاره کنیم، آن چیزی است که در نمای عقبِ ماشین مشهود است! نه منظورم ما اسپویلرِ بزرگ نیست، منظور اتاق ماشین است! چرا که سوبارو می‌گوید این خودرو فقط به صورت سدان تولید خواهد شد و بس!


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *