نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

سمند EF7 چگونه ماشینی است؟

تصویر شاخص جلو‌پنجره‌ی سمند

به نظر شما اگر هیلمن هانتر(همان پیکان)، پژو ۴۰۵ و پراید نبود، در حال حاضر وضعیت بازار خودرو در کشور چگونه بود؟ پیکان آمد و پیکان وانت و پژو RD را به ما هدیه کرد

چشمان خود را برای لحظه‌ای ببندید و به این موضوع فکر کنید، اگر هیلمن هانتر (همان پیکان خودمان)، پژو ۴۰۵ و پراید نبود، در حال حاضر وضعیت بازار خودرو در کشور چگونه بود؟ پیکان آمد و پیکان وانت و پژو RD را به ما هدیه کرد، ۴۰۵ را به پارس و سمند با انواع و اقسامِ طرح چراغ‌های مختلف و با عناوین گوناگون به بازار عرضه کردند و پراید هم که هم‌اکنون به عنوان پرتیراژترین خودروی داخلی، همان ره پیکان را می‌رود. سمند در سال‌های ابتداییِ ورودش به بازار دارای مشکلاتی بود که بعد از چند سال رفع عیب شد ولی کمی بعد از آن، با ورود سونامی تحریم‌ها با مشکلاتی عدیده‌تر از گذشته به بازار عرضه شد، که در سمند مورد آزمایش ما هم صدق می‌کند. قلب تپنده‌ی این خودرو همان موتور EF7 (به اصطلاح ملی) است که با همکاری تحقیقات موتور آلمان و ایران خودرو ساخته شده است، که بنا به دلایلی از همان بدو ورود، بازار در برابر آن مقاومت کرده که شاید بی دلیل هم نباشد. هر چند تکنولوژی به کار گرفته شده در این موتور با داشتن سیستم زمان‌بندی متغیر سوپا‌پ‌ها و داشتن ۱۶ سوپاپ در مجموع مصرف به نسبت کمتر و لرزش و صدای کمتر و قدرت بیشتری را برای این موتور روزآمد نسبت به نمونه‌ی XU7 متعلق به دهه ۸۰ میلادی به ارمغان آورده ولی آشنا نبودن مطلوب تعمیرکاران داخلی و همچنین کیفیت بسیار پایین قطعات به کار رفته در این موتور و از طرفی عرضه بسیار محدود لوازم یدکی، پاشنه آشیل این پیشرانه هستند.

EF7 Engine

با ورود به داخل خودرو، هنوز هم سمند را در کلاس میانی، خودرویی جادار به خصوص در قسمت فضای پای سرنشینان عقب و محفظه‌ صندوق عقب خواهید دید، تنظیم هر چهار شیشه، پشتی صندلی‌های جلو و آینه‌های جانبی به صورت برقی انجام می‌پذیرد که از محسنات این خودروی داخلی در این بازه‌ی قیمتی می باشد. با قرار گرفتن در پشت فرمان، حتی با تنظیم صندلی در پایین‌ترین ارتفاع، هنوز هم در مکانی مرتفع قرار دارید و صندلی های جلو برخلاف صندلی‌های عقب راحتی مناسبی ندارند و پشتی کوتاهِ صندلی‌های جلو در تصادف از پشت از ناحیه سر و گردن راننده و سرنشین محافظت نمی‌کند. از شروع حرکت آوای کم این پیشرانه‌یِ ۱.۷ لیتری نظر شما را جلب خواهد کرد و با قدرت ۱۱۳ اسب بخاری‌اش از کشش مطلوبی بخصوص در دورهای بالا برخوردار است. در مانورها فرمان خودرو بسیار نرم و عاری از هیچگونه حسی عمل می‌کند که همین موضوع و بخصوص ابعاد گنگ خودرو و کپ دریچه گاز برقی آن در مواقع تمام گاز، از لذت رانندگی این خودرو می کاهد. همچنین در اقدامی منحصر به فرد خودروساز رینگهای اسپرت آلومنیومی را با رینگ‌های فولادی و قالپاق جایگزین کرده است! مصرف این خودرو طبق بیانِ سازنده در سیکل ترکیبی ۶.۵ لیتر به ازای پیمایش هر صد کیلومتر است ولی در عمل به این عدد ۲ شماره اضافه می‌شود!

EF7 interior

۱. نشان‌گرها فقط در سمند‌های مالتی‌پلکس تغییر کرده. ۲. هنوز جایِ تایمر تنظیم شونده بر روی این دسته برف‌پاک‌کن خالی است. ۳. سوییچ جدید سمند با دکمه‌ی صندوق‌پران عقب ۴. فرم جدید غربیلک فرمان چندان دلچسب نیست. ۵. روکش صندلی‌ها و درها و سقف ارتقاء پیدا کرده. ۶. اهرم‌های تهویه چند سالی است با این نمونه مدور جایگزین شده. ۷. دکمه‌ی صندوق پران عقب/ دکمه‌ی فلاشر همچنان در بدترین موقعیت ممکن قرار دارد. ۸. سیستم صوتی خودرو با پخشCD و چهار بلندگوی ضعیف ۹. کامپیوتر سفری که بودنش بهتر از نبودش است! ۱۰. سردنده مستطیلی هیچ تطابقی با فرم کف دست ندارد! ۱۱. ایربگ سرنشین در اینجا قرار دارد و درپوش این مجموعه دارای مشکل کیفیت و مونتاژ است. ۱۲. چراغ داخل داشبورد و خروجی برق ۱۲ ولت در محفظه کنسول وسط به مرخصی رفته‌اند!

EF7 back

طاقچه عقب و روکش بلندگو‌های عقب برای جای‌گذاریِ کمربند سه‌نقطه‌ای سرنشین وسط تغییر فرم داده است.

EF7 rear sensor

سنسور عقب خودرو کارکرد مناسبی ندارد.


دیدگاه به سمند EF7 چگونه ماشینی است؟

  • سلام منef7داشتم ماشین خوبی نبود سنگین بود و خیلی خوش ساخت نبود ولی انصافا ایرادهایی که از آن گرفتید مثل غربیلک فرمان دسته دنده به نظر من که خوب بودند مشکل چندانی نداشتند ولی متا سفانه به خاطر مشکلات برقی و نبود مکانیک خوب فروختمش

    moslemzarin2035@gmail.com ۱۵/۰۱/۱۳۹۴ ۳:۴۰ ق٫ظ پاسخ دادن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *