نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

تیبا، زیرِ ‌ذره‌بین کارنوتر

تصویر شاخص نمای جلوی سایپا تیبا

شروعِ پروژه‌ی S81 (تیبا) در شرکت خودروسازی سایپا به سال ۱۳۷۵ باز می‌گردد، که البته همانند تمامی پروژه‌های داخلی، بعد از مدتی طولانی در آذرماه ۱۳۸۷ به ثمر نشست!

شروع پروژه‌ی S81 در شرکت خودروسازی سایپا به سال ۱۳۷۵ باز می‌گردد، که همانند تمامی پروژه‌های داخلی، پس از مدتی طولانی در آذرماه ۱۳۸۷ به ثمر نشست! سایپا به عنوان مونتاژ کننده‌یِ نسل اول کیا ریو و تولید کننده‌ی کیا پراید، از فرصت استفاده کرد و با ترکیب این دو اتومبیل و بکارگیریِ پوششی جدید، صاحب یک خودروی ملّی شد! گفته می‌شود که طراحی خارجی آن توسط یک شرکت ایتالیایی انجام گرفته و پیشرانه آن هم توسط یک موسسه آلمانی برای این خودرو تغییر پیدا کرده است. برای طراحی نمای خارجی آن کافی است تا نیمه جلو از نسل دوم سئات لئون را با نیمه عقب مزدا ۳۲۳FL با حرارت بالا و در اوج کج سلیقگی طبخ کنید تا خودرویی مثل تیبا داشته باشید! ضمن اینکه طراحی آن در نمای جانبی سیال و هدف‌مند نیست و دنبال کردنِ خطوط بدنه هیچ نتیجه‌ای را جز سرگیجه، عاید شما نخواهد کرد! البته طرفداران طراحی این اتومبیل هم کم نیستند، کافی است تا در بازار کم تنوع داخلی، یک تیبا بخرید و برای توجیه خریدِ خود آن را خودرویی زیبا بنامید! در طراحیِ کابین آن نشانه‌هایی از تعادل و هماهنگی به چشم می‌خورند، ولی ترکیب‌رنگِ طوسی و مشکی بر روی قطعات ارزان‌قیمت آن مایوس‌کننده به نظر می‌رسند.

SaipaTiba (2)

با استقرار در کابینِِ تیبا، آن را جادارتر از پراید خواهید یافت، فضای جلوپایِ سرنشینان جلو و عقب مطلوب است، ولی افراد با قد بلندتر از ۱۸۰ سانتی‌متر در فضای سرِعقب با مشکل مواجه خواهند شد. خودروی مورد آزمایش ما در حالی که کارکردی کمتر از ۴۰۰۰ کیلومتر را در پشت آمپر خود نشان می‌دهد، با مواردی مانند اشکال در کارکرد برف‌پاک‌کن و عمل نکردن یکی از دستگیره‌هایِ داخلی درب و صدای گیربکس (ناشی از جنس نامرغوب بلبرینگ‌ها) دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، که البته به غیر از مورد آخر در سرویس‌ دوره‌ای گارانتی رفعِ‌ایراد خواهند شد. پشت فرمان قرار می‌گیریم و بعد از پیمایشِ چندین کیلومتر، مشخص می‌شود که ابعاد خارجی تیبا برای راکب آن در مدت زمان کوتاهی قابل درک خواهد بود. در یک شتاب‌گیریِ سریع  ۸۰ اسب‌بخار در محفظه احتراقِ ۱.۵ لیتری آن یورتمه می‌روند، هر چند صدای زیادی تولید می‌کنند! ولی سرعتِ تیبای ۱۰۲۷ کیلوگرمی را در ارتفاع از سطح دریایِ ۱۳۵۰ متری، در زمانی کمتر از ۱۳ ثانیه از حالت سکون به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسانند. به راستی پیشرانه‌یِ آن در گستره‌یِ وسیعی از دورموتور، کشش مطلوبی را از خود به نمایش می‌گذارد و تعویض دنده‌ها بدون اشکال انجام می‌پذیرد (حداقل در این کیلومتر کارکرد!)

SaipaTiba (5)

البته کشش پیشرانه در هر ماشینی در کنار خوش‌فرمانی و قدرت توقفِ مناسب معنادار خواهد شد، تیبا با ترکیبی از سیستم تعلیق دو خودرو پراید و ریو، تکان‌های کمتری را به نسبتِ پراید به اتاق منتقل می‌کند ولی تمایل زیادی به پیچیدن ندارد، خودرو به راحتی دچار کم فرمانی می‌شود و بعد از آن حسی شبیه به چپ کردن را به راکبین منتقل می‌کند! در توقف‌های سریع هم با اینکه انتظار بیشتری از سیستم ترمزِ استفاده شده مشابه ریو را در این اتومبیل داشتیم اما محقق نشد و حتی در مدتِ آزمایش، سیستم ABS چندین بار از مدار خارج شد. البته از تاثیر چشم‌گیر لاستیک‌های ساختِ کویر در این خودرو نباید غافل شد! در مجموع تیبا با تفاوت قیمتی در حدود ۴ میلیون تومان در مدل پایه در قیاس با پراید، دارای ارزش خرید بالاتری است، اگر فاصله‌یِ مجاز خود را همیشه با خودروی جلویی حفظ می‌کنید و خلافِ شما تنها راهنما نزدن بر سر یک تقاطع بوده است، بدونِ شک تیبا لبخند رضایت را بر لبان شما خواهد نشاند.

SaipaTiba (3)

SaipaTiba (4)


دیدگاه به تیبا، زیرِ ‌ذره‌بین کارنوتر

 • بررسی شما فوق العاده حرفه ای و خوب بود ممنون از شما آقای مهندس کارتاب.

  احسان عدیم النظر ۱۰/۰۱/۱۳۹۴ ۱۱:۲۴ ق٫ظ پاسخ دادن
  • خواهش میکنم احسان جان.
   ممنونم که خودروی خود رو برای آزمایش در اختیار من قرار دادی و در برابر انتقادات کوبنده‌ی من جبهه نگرفتی 🙂

   محسن کارتاب ۱۵/۰۱/۱۳۹۴ ۸:۳۱ ق٫ظ پاسخ دادن
 • خوب بود ولی تیبای هاچ بک انصافا زیباست ولی چیزی که منو متعجب کرده کورس گذاشتن این ماشین با سمندها و چهارصد پنج هاست نمیدونم این شتاب رو از کجا آورده لا کردار!

  moslemzarin2035@gmail.com ۱۵/۰۱/۱۳۹۴ ۳:۴۹ ق٫ظ پاسخ دادن
  • درست میفرمایید. این ماشین به نسبت قدرت به وزنی که داره ولی شتاب مناسبی رو حتی تو سرعتهای بالا داره.

   محسن کارتاب ۱۵/۰۱/۱۳۹۴ ۸:۲۹ ق٫ظ پاسخ دادن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *