نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

چگونه دستگیره‌ی درب پراید را تعویض کنیم؟

تصویر شاخص دستگیره‌ی درب پراید

با اولین سری از آموزش تعمیرات با کارنوتر،در خدمت شما هستیم.فروش پراید از سال ۷۲ آغاز شد و با خروج پیکان از خط تولید پرتیراژترین خودروی تولید داخل نام گرفته است.

با اولین سری از آموزشِ تعمیرات با کارنوتر، در خدمت شما هستیم. فروشِ خودروی کیا پراید از سال ۷۲ در ایران آغاز شد و با خروج پیکان از خط تولید، پرتیراژترین خودروی تولید داخل نام گرفت. دستگیره‌ی درب پراید بخصوص در مدل‌های جدید، بعد از مدتی استفاده، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

مقاله مرتبط: چگونه ترمز در ۲۰۶ را تعویض کنیم؟

خوشبختانه دستگیره‌‌ی درب خارجیِ این اتومبیل در تمامی مدل‌ها با ساختاری مشترک عرضه شده است. برای تعویضِ آن، ابتدا روکش درب را از داخل باز می‌کنیم:

Pride Repair Manual (2)

۱. پیچ روکشِ داخلی آینه را باز کنید و روکش آن را خارج کنید. ۲. سه پیچِ کناری روکش درب را باز کنید. ۳. پولکی پشت درب‌باز‌کنِ داخلی را با نوک ِناخن یا نوکِ یک ابزار ظریف خارج کنید، پیچِ چهارسو را باز کنید. ۴. پولکی پشتِ دستگیره‌یِ درب داخلی را خارج کنید، پیچ چهارسو را باز کنید. (ابعاد این پیچ نسبت به پیچِ درب بازکنِ داخلی بزرگتر است.) ۵. به آرامی از یک سو روکش درب را گرفته و آن را به سمت خود بکشید تا تمامیِ خارها باز شوند. نکته: نحوه‌یِ باز کردنِ روکش درب برای پراید‌های قدیمی‌تر کمی متفاوت است.

Pride Repair Manual (4)

Pride Repair Manual (3)

برایِ خروج کامل روکشِ درب، نیاز به آزاد کردن درب‌باز‌کنِ داخلی و جدا‌کردن سوکتِ شیشه بالابر است که در اینجا نیازی به انجامِ این کار نداریم. دو مهره‌یِ شماره ده را از پشتِ دستگیره‌ی درب‌باز کنِ بیرونی باز کنید.

Pride Repair Manual (5)

برای آزاد کردنِ ضامن آن از میله، به ساختارِ خار درب‌بازکنِ جدیدی که گرفته‌اید دقت کنید و آن را با فشار ملایمِ پیچ گوشتی دوسو از میله آزاد کنید. دستگیره را خارج کنید و اگر با حوصله هستید محل قرارگیریِ دستگیره را پولیش بزنید!

Pride Repair Manual (9)

Pride Repair Manual (10)

برایِ نصب درب بازکنِ جدید دقت داشته باشید که خارِ سفید رنگِ دستگیره، برای درب‌های چپ، در سمتِ راست آن و برای درب‌های راست در سمت چپ آن قرار دارد. در صورتی که موقعیتِ قرارگیری خار اشتباه بود، مطابقِ شکل زیر به کمکِ دو چاقو آن را خارج کنید و در قسمتِ دایره‌ایِ تو خالی سمت دیگر مونتاژ کنید.

Pride Repair Manual (7)

Pride Repair Manual (6)

درب‌بازکنِ جدید را در جایِ خود قرار دهید و مهره‌ها را ببنیدید. به موقعیتِ قرارگیریِ خار در شکلِ زیر دقت کنید.

Pride Repair Manual (11)

برای جازدنِ میله به خار، میله را با دو انگشت خود بگیرید و به سمتِ پایین فشار دهید تا جایی که میله با فشارِ کم پایین نرود، با همین ارتفاع، میله را داخلِ رزوه هایِ خار قرار دهید و ضامنِ آن را قفل کنید. برای اطمینان از صحتِ عمل‌کرد، به محلِ‌قرارگیری زبانه‌ی‌قفل دقت می‌کنیم با بالا بردن کاملِ دستگیره، این زائده‌یِ مسی رنگ باید به طورِ کامل به سمت چپ برود، در غیر این صورت به بررسی مجدد ارتفاعِ میله بپردازید.

Pride Repair Manual (12)

در صورت عمل‌کردِ صحیح، روکشِ‌درب را به آرامی در محلِ خود فشار دهید تا خارها جا بیفتند و بعد از آن پیچ‌ها و پولکی‌ها و روکشِ آینه را ببندید.

Pride Repair Manual (13)

پی‌نوشت: ۱. تمامی مراحل بالا با ابزارِ موجود در جعبه‌ابزارِ فابریک خودرو قابل انجام است. ۲. خار سفید رنگِ دستگیره‌ی جدید، به دلیلِ کیفیت پایین بعد از چند بار کار با دستگیره از جایِ خود خارج شد، که با خارِ دستگیره‌ی فابریک تعویض شد و مشکل حل شد. پس حتما از اجناس شرکتی استفاده کنید که نیازی به دوباره کاری نباشد.


دیدگاه به چگونه دستگیره‌ی درب پراید را تعویض کنیم؟

 • آقا من به سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدین(به خصوص به ایمیلم)چطور میشه دستگیره داخلی پراید های قدیمی رو باز کرد و با یه مدله دیگه عوض کرد لطفا پاسخ بدین

  ///mahdispd ۱۰/۰۴/۱۳۹۶ ۹:۲۵ ق٫ظ پاسخ دادن
  • سلام
   اگر منظورتون تعویض دستگیره درب با مدل های X100 یا به اصطلاح تریم جدید (پرایدهای بعد از مدل ۹۰) که امکان پذیر نیست مگر اینکه رودری هم تعویض کنید چون جاشون به هم نمی خوره.
   به هر جهت برای تعویض دستگیره داخلی میتونید از توضیحات همین صفحه استفاده کنید چون قسمت اصلی مونتاژ و دمونتاژ روکش در هست. خود دستگیره ۲ خار عرضی داره که وقتی روکش در باز باشه براحتی قابل مشاهده و خارج کردن هست.

   کارنوتر ۱۸/۰۴/۱۳۹۶ ۹:۰۰ ب٫ظ پاسخ دادن
 • سلام خسته نباشید میشه بفرمایید چطوری دستگیره شیشه بالابر درب عقب پرایدو باز کنم ممنون

  کاوه ۲۵/۰۴/۱۳۹۶ ۸:۵۸ ق٫ظ پاسخ دادن
  • سلام ممنون کاوه جان
   رو دری رو از قسمت پشت دستگیره کمی فشار بدید که به سمت داخل بره و همچنان دستگیره رو هم کمی به سمت بیرون بکشید تا خار فلزی نمایان بشه (خار U شکل دسته ی دستگیره رو در جای خودش ثابت کرده) با دم باریک یا با فشار یک پیچ گوشتی دو سه به خار خارجش کنید و دستگیره رو به بیرون بکشید.

   کارنوتر ۲۶/۰۴/۱۳۹۶ ۸:۰۰ ب٫ظ پاسخ دادن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *