نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

رکوردِ شتاب شکسته شد

تصویر شاخص خودرویی که رکورد شتاب را شکست

خودروی تیم سبز از دانشگاه اشتوتگارت، برای دستیابی به سرعت صد از حالت سکون فقط به ۱/۷۷۹ ثانیه زمان لازم دارد که این عدد حتی از زمانِ خودروی فرمول یک هم کمتر است!

دانش‌جویانِ دانشگاه اشتوتگارت بهترین زمان را برای شتاب صفرتاصد در سطح جهان، به دست‌آورده‌اند. مسابقات Formula Student که هر ساله در پیست سیلوراستون انگلستان برگزار می‌شود، امسال میزبان بهترین خودرو در کسب شتاب صفرتا‌صد بود. در واقع خودروی تیم سبز از دانشگاه اشتوتگارت، برای دستیابی به این سرعت از حالت سکون فقط به ۱/۷۷۹ ثانیه زمان نیاز دارد، که این عدد حتی از زمانِ ثبت شده برای خودروی فرمول یک هم کمتر است! جالب است که این رقم حیرت‌آور با یک موتور برقی ۱۰۰ کیلو‌واتی بدست‌ آمده است.

Formula Green (2)

باتریِ این خودرو با توان ۶/۶۲ کیلو‌وات بر ساعت از موتور برقی حمایت لازم را به عمل می‌آورد و قدرت خارج شده از موتور به هر چهار‌چرخ منتقل می‌شود. دانشجویان این دانشگاه آلمانی حداکثر تلاش خود را برای کاهش وزن مبذول داشته‌اند و وزن نهایی ۱۶۰ کیلوگرمی برای این ماشین رقم ۱/۶ را در نسبت قدرت به وزن نشان می‌دهد که برای مقایسه همین نسبت برای بوگاتی ویرون سوپراسپرت رقم ۲/۰۸ و برای پورشه ۹۱۸ اسپایدر ۲/۵ است. این رکورد هنوز به ثبت نرسیده است، ولی قرار بر این است که در هفته‌ی جاری با حضور مسئولین، در رکوردهای جهانیِ گینس ثبت شود.

منبع: electricautosport


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *