نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

رکورددار جرایم رانندگی کیست؟

تصویر شاخص مرسدس SLS AMG

قوانین راهنمایی رانندگی برای حفظ جان و آسایش خود ما تدوین شده. در بیشتر کشورها، این قوانین به صورت سختگیرانه اعمال می‌شود و با افراد متخلف به شدت برخورد می‌شود.

قوانین راهنمایی رانندگی برای حفظ جان و آسایش خود ما تدوین شده است. اگر دوربین‌های کنترل سرعت و ترافیک و ماموری برای راهنمایی و رانندگی وجود نداشت، قطعا آمار تعداد جان‌ باختگانِ رانندگی در همه جا رقمی به مراتب بالاتر بود و صد‌البته صدرنشینی مردمان ایران زمین در این زمینه دور از انتظار نبود!

در بیشتر کشورها قوانین راهنمایی و رانندگی به صورت سختگیرانه اعمال می‌شود و با افراد متخلف به شدت برخورد می‌شود. مبلغ جرایم به عنوان عامل بازدارنده، بالاست و گاه درآمدِ چند ماهه‌ یا چند ساله‌ی فرد را مطالبه می‌کند. در این مورد به سراغ رکورددار مبلغ جرایم رانندگی می‌رویم، که در سال ۲۰۱۰ برای یک راننده‌ی سوئیسی ثبت شده است. مبلغ جریمه‌ی رانندگی در این کشور بر طبق سطح درآمد فرد متخلف و میزان سرعت در لحظه ثبت تخلف محاسبه می‌شود. نقض قانون این راننده، حرکت با سرعتی سرسام‌آور در بزرگراه شماره ۱۲ بوده است. در زمان ثبت تخلف، او سوار بر یک دستگاه مرسدس‌بنز SLS مشکی رنگ با سرعتی بیش از ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت شکار شده است. جریمه رانندگی برای این فرد ۶۵۰ هزار یورو (رقمی در حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) در نظر گرفته شده است تا درس عبرتی برای سایرین باشد! رکورد قبلی متعلق به راننده‌ی یک دستگاه فراری بود، آن هم به مبلغ ۱۸۲ هزار یورو و فقط برای ۳۰ مایل سرعت بیشتر از حد مجاز، و باز هم در سوئیس! ای کاش میزان مبلغ جرایم رانندگی هم در کشور ما دستخوش تغییراتی می‌شد، تا بتوان با خیال آسوده‌تری به رانندگی پرداخت.

منبع: WHAT CAR


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *