نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

در چهارراه چگونه صحیح بپیچیم؟!

تصویر شاخص تابلوی راهنمایی رانندگی تقاطع

بیشتر رانندگان ایرانی در تقاطع‌ها به صورت صحیح نمی‌پیچند کافی‌ست که در یک روز پرترافیک قصد عبور از یک چهارراه با چراغِ راهنمایی و رانندگی دوزمانه را داشته باشید

بیشتر رانندگان ایرانی در تقاطع‌ها به صورت صحیح نمی‌پیچند! کافی است که در یک روزِ پرترافیک قصد عبور از یک چهارراه با چراغِ راهنمایی و رانندگی دوزمانه را داشته باشید، چه مسیر مستقیم را طی کنید چه بپیچید، خواهید دید که ماشین‌های مقابل از جلو و عقبِ خودروی شما در حال گردش هستند و گاهی هم خودرویی با خوش‌خیالی کامل در حال ورود به درب‌های بغلِ اتومبیل شماست! شکل شماره‌یِ یک پیچیدن به سبک رانندگانِ ایرانی و شکل شماره دوم نحوه‌یِ صحیحِ گردش در تقاطع‌ها را نشان می‌دهد.

شکل شماره یک

شکل شماره یک

شکل شماره دو

شکل شماره دو

برای حرکت صحیح در تقاطع‌ها کافی‌ست که در وسطِ چهارراه یک میدانِ‌فرضی را در نظر بگیرید، در این‌صورت واضح است که هیچگاه از وسطِ میدان عبور نخواهید کرد، پس راهنما را بزنید، مسیر را تا پایانِ چهارراه به صورت مستقیم طی می‌کنیم و بعد در نقطه‌یِ صحیح با مشاهده‌ی آینه‌ها و خودرو‌هایِ عبوری به طور کامل گردش می‌کنیم. در گردش به سبکِ رانندگان ایرانی، تقاطع را می‌برند و مساله اینجاست، در صورتی که خودروی روبرویی هم تقاطع را به همین طریق طی کند هر دو در نقطه‌ی کورِ ستونِ جلو قرار می‌گیرند و علاوه بر آشفتگیِ سطح چهارراه احتمال برخورد را هم خواهند داشت. نکته‌ی قابل ذکر دیگر این‌است که هنگامی که قصدِ گردش دارید، حداقل ۵۰ متر قبل از رسیدن به چهارراه‌ها، برای گردش به چپ در لاین چپ و برایِ گردش به راست در لاین راست قرار بگیرید.

میدانِ فرضی

میدانِ فرضی


دیدگاه به در چهارراه چگونه صحیح بپیچیم؟!

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *