نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

گامِ اول برای تیونینگِ خودرو

تصویر شاخص تویوتا جی تی هشتاد و شش تیونینگ شده

تنها در یک صورت به این صفحه مراجعه کرده‌اید، شما یک علاقه‌مند به دنیایِ تقویت خودرو هستید! بارها دیده شده که اتومبیلی در وضعیت فنیِ اسفناکی به سر می‌برد، ولی…

تنها در یک صورت به این صفحه مراجعه کرده‌اید، شما یک علاقه‌مند به دنیایِ تقویت خودرو هستید! بارها دیده شده که اتومبیلی در وضعیت فنیِ اسفناکی به سر می‌برد، ولی مالک خودرو برای افزایشِ توان خودرو‌اش، بدون رفع عیبِ آن، اقدام به نصب لوازم تیونینگ می‌کند، غافل از اینکه تیونینگ یک خودرویِ معیوب، هیچ‌گاه بازدهی مناسبی نخواهد داشت. درست همانندِ جمع‌آوری پول در یک کیف‌پولِ سوراخ! خودروها همانند انسان‌ها هستند، اگر تصمیم به شروعِ ورزش بدنسازی دارید پس انجام یک چکاپ پزشکی در ابتدایِ راه برای شما ضروری است و همین‌طور هنگامی که تصمیم به تقویتِ یک خودرو دارید، انجام یک چکاپ کاملِ فنی و رفع عیب برای آن واجب است. پس برای قدم اول وسوسه‌یِ استفاده از قطعات تیونینگ را کنار بگذارید و به بررسی نقاط ضعفِ ماشین خود بپردازید.

گامِ اول برای تیونینگِ خودرو: ماشین‌تان را به شرایط ایده‌آل برسانید!

۱. سیستم تعلیق را به طور کامل بررسی کنید و در انتها میزان فرمان بزنید. ۲. لاستیک‌ها را در صورتِ معیوب یا کهنه بودن با لاستیک‌هایی با سایز استاندارد ولی با جنس بهتر تعویض کنید. علاوه براین تنظیم بودنِ باد تایرها نقش مهمی در انتقال نیروی بهینه دارد. ۳. رینگ‌ها را بالانس کنید و در صورت تاب داشتن تعویض کنید، هیچ خودرویی با تعلیقِ معیوب و رینگ و لاستیکِ بیضی شکل نمی‌تواند قدرت را به طور کامل به آسفالت منتقل کند. ۴. سیستم هیدرولیک فرمان را بررسی کنید، چرا که سیستم هیدرولیک در صورت معیوب بودن، ممکن است درصدی از قدرت اتومبیل را به خودش اختصاص دهد. ۵. شاسی خودرو را نزد یک صافکار بررسی کنید، شاسی معیوب و پوسیده پاشنه‌آشیل یک خودروی تقویت شده محسوب می‌شود. ۶. خودرو را از لحاظ آیرودینامیک بدنه بررسی کنید، وجود قطعاتِ نصب شده‌یِ غیر استاندارد بر روی بدنه معمولا باعث تغییر وضعیتِ آیرودینامیکی خودرو و کاهش شتاب و سرعت می‌شود. همین‌طور در صورتی که قسمتی از بدنه‌ی خودرو دارای تصادف و فرورفتگی است، آن‌را ترمیم کنید. داخل گل‌گیرها را بررسی کنید تا شل‌گیرها در جایِ خود قرار داشته باشند. ۷. در صورت داشتنِ سراگزوز آن را خارج کنید، اغلبِ سراگزوز‌های موجود در بازار باعث کاهش قدرتِ خودرو می‌شوند.

Step 1 (2)

۸. مجاری خروجی دود را از ابتدا تا انتها نزد یک اگزوزساز بررسی کنید، لوله‌ها و منبع و واشرهای دود در صورتِ معیوب بودن باعثِ کاهش قدرت می‌شوند. ۹. در دهه اخیر استفاده از منبع کاتالیزور برای کاهش آلاینده‌های خروجی، در تمامی خودروها به یک استاندارد تبدیل شده است، در صورت کارکردِ بالای ۸۰ هزار کیلومتر آن را تعویض کنید. ۱۰. برای توقفِ بهینه‌ی یک خودروی تقویت شده سیستم ترمز باید در شرایط ایده‌آل باشد. آن را به صورت کامل بررسی کنید، علاوه بر‌این تاب داشتنِ دیسک و یا عملکردِ نامناسب پیستونِ ترمز باعث اتلاف نیرو خواهد شد. ۱۱. برای چرخشِ روان‌تر محور‌ها، رولبرینگ‌های سرچرخ بررسی شود و در صورتِ وجود ایراد تعویض شوند. ۱۲. فیلترِ هوا و روغن و بنزین را به همراه روغن موتورِ مناسب تعویض کنید. توجه داشته باشید که سرریزِ روغن موتور اضافه بر حجم اعلامی کارخانه، باعثِ کاهش کشش خودرو می‌شود. ۱۳. انژکتورها را با ریل سوخت در صورت کارکردِ بالای ۳۰ هزار کیلومتر شستشو دهید و برای خودروهای کاربراتوری، کاربرات آن‌را به طور کامل سرویس و تمیز کنید. ۱۴. از کارکردِ مناسب وایرها اطمینان حاصل کنید و شمع‌ها را هر ۲۰ هزار کیلومتر با نمونه‌یِ توصیه شده‌ی سازنده تعویض کنید. (انجام همزمان موارد ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ به صورت محسوس بر قدرت خودروی شما می‌افزاید.) ۱۵. برق کشیدنِ زیاد از خودرو دوستِ اتلاف نیروست! پس سعی کنید از سیستم‌های صوتی عجیب غریب و سنگین وزن و همچنین لامپ‌هایی با واتِ بالا برای روشنایی استفاده نکنید. ۱۶. باتری را بررسی کنید آیا هنوز برای استفاده جواب می‌دهد؟ ۱۷. سیم‌های اتصال به بدنه را بررسی و ترجیحا تعویض کنید. ۱۸. در صورتِ وجود دلکو، آن‌را به صورتِ دقیق، بررسی و تنظیم کنید. ۱۹. پمپ بنزین خود را در صورتی که برقی است بررسی کنید، اگر شارژ مناسبی ارائه نمی‌دهد آن‌را تعویض کنید. ۲۰. در صورتِ تاکید خودروساز مبنی بر استفاده از بنزین با اکتان بالا، حتما از بنزینِ سوپر استفاده کنید. ۲۱. سنسورِ مپ و دریچه گاز و استپر خودرو را (در مدل‌های انژکتوری) با اسپری مدارشورِ خشک تمیز کنید. ۲۲. دریچه‌گاز را باز کنید و با اسپری انژکتورشور کاملا تمیز کنید.

Step 1 (1)


مقاله مرتبط: گام دوم در تیونینگ خودرو


۲۳. سیم گاز و اهرم دریچه گاز را در حالت تمام‌گاز بررسی کنید، آیا کامل باز می‌شود؟ ۲۴. دستگاهِ دیاگ را به خودرو متصل کنید و در صورتِ وجود خطا، آن‌را برطرف کنید. ۲۵. گاهی وجود ایراد در قطعه‌ای به ظاهر بی اهمیت، علاوه بر ایجاد مشکلات دیگر باعث افت توان خودرو خواهد شد. ترموستاتِ آب یکی از آن‌هاست، در صورت ایراد آن را با نمونه استاندارد تعویض کنید. ۲۶. کمپرسِ تمامی سیلندرها را با شرایطِ اعلام شده از سوی کارخانه مطابقت دهید، در صورت کم بودنِ مقدار آن، مشکل را رفع کنید. ۲۷. از فیلرِ سوپاپ‌ها در مدل‌های فیلر دستی چشم‌پوشی نکنید، تنظیم بودنِ فیلر سوپاپ، می‌تواند جان دوباره‌ای به خودروی شما ببخشد. ۲۸. تسمه تایم را زودتر از زمانِ اعلامی کارخانه با جنس مرغوب تعویض کنید. ۲۹. از اهمیتِ زیاد دیسک و صفحه کلاچ در انتقال نیرو نباید غافل شد. دیسک و صفحه کلاچ را در صورتِ وجود لرزش و یا سر خوردن با نمونه‌‌ایِ مناسب تعویض کنید. ۳۰. گیربکس و دیفرانسیل، کاملا بررسی شود و در صورتِ ایراد در کارکرد، در جهت رفع عیب برآیید. ضمنا واسکازین گیربکس هر ۵۰ هزار کیلومتر یک‌بار باید تعویض شود. ۳۱. در نهایت بار اضافی را از صندوق به منظورِ کاهش وزن خارج کنید.

Step1

با انجامِ مواردِ بالا ماشینِ شما برای اعمال تغییرات و تقویت آماده شده است و در این شرایط حتی کششی مطلوب‌تر از یک خودرو مشابه ولی معیوب با هدرز و منبع و فیلتر اسپرت خواهید داشت. اگر کشش اتومبیل‌ هنوز برای‌تان رضایت بخش نیست، در گام‌های بعدی با ما همراه باشید.


دیدگاه به گامِ اول برای تیونینگِ خودرو

  • همین اصول هست که باعث تغیرات زیاد تو راندمان ماشینای مشابه میشه
    اول باید ماشین رو سالم کرد تا تغییرات به چشم بیاد و قابل درک باشه..

    میلاد ۱۷/۰۱/۱۳۹۴ ۸:۴۰ ب٫ظ پاسخ
  • مواردکاربردی ومفیدی هست.متشکر

    عباس ۱۶/۰۸/۱۳۹۶ ۱۰:۵۰ ق٫ظ پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *