نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

با پرفروش‌ترین‌ها آشنا شوید

تصویر شاخص پرفروش‌ترین ماشینها

در اوایل قرن ۲۰، تولید خودرو با تیراژ میلیونی بیشتر شبیه به یک لطیفه بود، تا اینکه هنری فورد با راه‌اندازی خط‌ تولید اتومبیل درآن سال‌ها غیر ممکن‌ها را ممکن کرد

در اوایل صده‌ی بیستم، تولید خودرو با تیراژ میلیونی بیشتر شبیه به یک لطیفه بود، تا اینکه هنری فورد با راه‌اندازی خط تولید اتومبیل درآن سال‌ها غیر ممکن‌ها را ممکن کرد!

۱.فورد مدل T

Ford Model T 100 Year Anniversary

از ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۷ تولید شد و به عنوان اولین خودرو با تیراژ تولیدِ یک و پنج و ده و پانزده میلیون دستگاه در دنیا مطرح می‌باشد، به شکلی که در سال ۱۹۱۴، نه دستگاه از هر ده خودرو در سراسر دنیا، برند فورد را در پیشانی داشته‌اند. قیمت این خودرو در سال اول تولید ۸۲۵$ معادل ۲۱.۷۰۰$ برای سال ۲۰۱۵ بوده است و با استراتژی‌های جدید فورد قیمت آن رفته رفته کاهش پیدا کرد، به گونه‌ای که در سال آخر تولید قیمت آن به ۳۶۰$ معادل ۴۹۰۰$ می‌رسد.

۲. فولکس واگن بیتل

best-selling-automobiles (5)

سفارش ساخت آن در سال ۱۹۳۴ توسط آدولف‌ هیتلر به فردیناند پورشه داده می‌شود. بعد از تولید چند نمونه‌ی آزمایشی، چهار سال بعد خودرویی کوپه با موتور هوا خنک و محور محرک در عقب متولد می‌شود. این اتومبیل از ابتدا تاکنون محبوبیت زیادی در نزد خودرودوستان دارد و تیراژ تولید بیست و یک ‌میلیونیِ آن تا سال ۲۰۰۳ گواهی بر این مدعاست. نسل جدید آن با نام نیو‌بیتل از سال ۹۸ بر روی خط تولید قرار دارد.

۳. تویوتا کرولا

best-selling-automobiles (1)

بیتل هیچوقت خواب این را نمی‌دید که کرولا تاج‌و‌تختش را، آن هم با تیراژ چهل میلیونی ازآن خود کند. شاید تویوتا (به جز چند مدل انگشت‌شمار) برای ساختن خودروهای مهیج موفق عمل نکند، ولی برای تولید ماشین‌های همه‌پسند، بهترین رویکرد‌ها را دارد. کرولایی که در سال ۱۹۶۶ به صورت محور عقب تولید شد هم اکنون با نسل یازدهم که به صورت محور جلو ساخته می‌شود، لقب پرفروش‌ترین خودرو را در دست دارد.

۴. VAZ-2101

best-selling-automobiles (3)

در حدود ۱۹ میلیون دستگاه از این خودرو، طی سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۸ در کارخانه‌ی AutoVAZ واقع در روسیه تولید شد. بعضی از مدل‌های آن به جهت سرمای شدید هوا در سیبری، علاوه بر استارت به همراه هندل دستی عرضه می‌شدند. پلاتفرم آن متعلق به فیات ۱۲۴ و از قوای‌محرکه‌ی همین خودرو با حجم‌های ۱.۲ و ۱.۳ لیتر بهره می‌برد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *