نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

چرا زیباترین خودروی ۲۰۱۶ تولید انبوه نشد

تصویر شاخص زیباترین خودروی سال

ما دیگر عادت کرده‌ایم که تصاویر خودروهای قدیمی‌تر را در کنار مدل‌های جدیدشان قرار بدهیم و”آه” بکشیم، ولی در مورد این خودروسازِ بریتانیایی این‌گونه فکر نمی‌کنم!

دیگر عادت کرده‌ایم که تصاویر خودروهای قدیمی‌تر را در کنار مدل‌های جدیدشان قرار بدهیم و “آه” سوزناکی بکشیم، ولی در مورد آستون‌مارتین اینطور فکر نمی‌کنم. این بریتانیایی محافظه‌کارانه‌ترین کمپانی خودروسازی است که تابه حال دیده‌ام و شاید همین سبک طراحی‌ست که باعث می‌شود سن تولیداتش رو نشود و همیشه جوان به نظر برسند. مثلا ونتیج ۱۱ ساله را با آن خطوط بدنه‌ که می‌بایست با تفنگ دوربین‌دار شکار شود در نظر بگیرید، هنوز هم در حال تولید است و هیچکس از طراحی آن دل‌زده نشده است.

Aston_Martin-Vanquish_Zagato_Concep (3)

و این داستان هر چند وقت با ارا‌ئه‌ی مدل‌های جدیدتر تکرار می‌شود. بعد از DB11 و مدل لاگوندا با آن طراحی اتو کشیده‌اش، حال یک مدل دو رگه‌ را معرفی کرده‌اند. بدنه در میلان شکل گرفته و مهندسی آن در انگلستان و اسمش ونکوئیش زاگاتو است. موسسه‌ی طراحی زاگاتو را همه‌ی شما می‌شناسید، تا الان به خودروسازان زیادی در طراحی بدنه یاری رسانیده و این هم ششمین ماشینی است که با همکاری آستون‌مارتین ساخته است. این خودرو برپایه‌ی مدل ونکوئیش تولید شده، ولی بدنه در ابعاد وسیع مورد بازنگری قرار گرفته و نتیجه‌ از نمونه‌ی قرض گرفته شده، دل‌رباتر از آب درآمده است.

Aston_Martin-Vanquish_Zagato_Concep (1)

در بررسی جزئیات، ستون جلوی مشکی رنگ از فیبرکربن ساخته شده و انتهای آن به سقف با دو برآمدگی آیرودینامیک و حباب مانند می رسد. آینه‌های جانبی از مدل خاص One-77 برداشته شده و در طراحی چراغ‌های عقب از مدل مسابقه‌ای Vulcan الهام‌ گرفته‌اند. نمای داخل کابین به شدت فیبر‌کربنی شده و تریم داخلی هم با چرم مشکی/قرمز پوشانیده شده است.

Aston_Martin-Vanquish_Zagato_Concep (4)

در زیر کاپوت، پیشرانه‌ی ۵.۹ لیتری V12 دیگر ۵۶۸ اسب‌بخار نیرو تولید نمی‌کند و جای خود را به رقم ۵۹۲ واگذار کرده است. ونکوئیش زاگاتو اواخر ماه در Concorso d’Eleganza Villa d’Este واقع در ایتالیا به نمایش در می‌آید. به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان خودرویی، این زیباترین ماشینی است که در سال جاری دیده شده ولی صد حیف که این مدل تنها یک نمونه‌ی مفهومی است و بس! زاگاتو و آستون‌مارتین همکاری خود را در سال ۱۹۶۰ با ارائه‌ی مدل DB4 GTZ آغاز کردند و این آخرین مدلی بود که توسط آن‌ها عرضه شد.

منبع مشخصات و تصاویر: آستون‌مارتین

نظر شما در مورد آستون‌مارتین ونکوئیش زاگاتو کانسپت چیست؟ خوشتان آمد؟


دیدگاه به چرا زیباترین خودروی ۲۰۱۶ تولید انبوه نشد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *