نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

چرا تصادف می‌کنیم؟

تصویر شاخص تست تصادف ب‌ام‌و سری سه

اولین تصادف رانندگی ثبت‌شده بر می‌گردد به سال ۱۹۰۴میلادی در آیسلند شمالی، هنگامی که آقای Subritzky در کسری از ثانیه کنترل را از دست داده و با واگن برخورد می‌کند

اولین تصادف رانندگی ثبت شده برمی‌گردد به سال ۱۹۰۴میلادی در آیسلند شمالی، هنگامی که آقای Subritzky به واسطه شور و اشتیاق زیادش بابت داشتن یک ماشین، در کسری از ثانیه کنترل را از دست داده و با واگن شهری برخورد می‌کند.سرعت شما رابطه مستقیمی با میزان تخریب و تلفات در زمان تصادف دارد، البته الزاماً سرعت کم همه جا خوب نیست و چه بسا پیمایش مسیر با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت در اتوبان، خودش به نوعی درآغوش‌گرفتن خطر محسوب می‌شود. پس سرعت را متناسب با مسیر و سطح مسیر انتخاب کنید و از همه مهم‌تر سعی کنید با میانگین سرعت خودروهای عبوری حرکت کنید و فاصله‌ی مجاز را با ماشین جلویی تنظیم کنید. رعایت نکردن همین عوامل به ظاهر پیش‌پاافتاده شما را ۶۰٪ زودتر از بقیه به کام تصادفات می‌کشاند و ۴۰٪ مابقی به نظر بنده برگرفته از صدها عامل دیگر است که ذکر تک‌تک آن‌ها از حوصله‌ی بحث خارج است.

 

مقاله مرتبط: چرا ما ایرانی‌ها در پشت فرمان عجول هستیم؟

زمانی بود که در آمریکا بستن یا نبستن کمربند ایمنی را با بحث آزادی فردی اشتباه گرفته بودند، ولی بعد از مدتی متوجه شدند که قوانین فیزیکی با کسی شوخی ندارد! البته مردم کشورمان هم از این قاعده مستثنا نیستند و افرادی پیدا می‌شوند که کمربند ایمنی را تنها یک ابزار دست‌وپاگیر برای فرار از دست جریمه‌ی پلیس قلمداد کنند و حتی گاهی دیده شده که فرد می‌گوید ماشین بنده ایربگ دارد، پس نیازی به بستن کمربند ایمنی ندارم! در واقع سرنشینان ماشین ایربگ‌دار نیاز بیشتری به بستن کمربند ایمنی دارند، چرا که کیسه هوا به عنوان مکمل کمربند ایمنی عمل می‌کند و در صورتی که کمربند بسته نباشد، می تواند باعث شکستگی در ناحیه گردن بشود! به هر حال تصادف بد و خوب، زشت و زیبا، فقیر و غنی نمی‌شناسد و همگی ما در برابر نیروهای فیزیکی یکسان هستیم و کسی برنده است که با آگاهی و احتیاط براند و همیشه کمربند ایمنی‌اش بسته باشد!از همه‌ی این موارد هم که بگذریم ایمنی خودروها با هم تفاوت دارند و هر چه که جلوتر می‌رویم خودروسازان حداقل برای افزایش فروش خود، سعی دارند که ماشین‌های ایمن‌تری در قیاس با نسل‌های گذشته تولید کنند، چرا که در غیرِ این‌صورت موسسات آزمایش تصادفات که هدفشان مطلع کردن خریداران از سطح ایمنی ماشین‌های تولیدی است، در کسری از ثانیه پته خودروساز عزیز را در آب، جاری می‌کنند. در حال حاضر European New Car Assessment Programme (به اختصارEuro NCAP) از معتبرترین مراکز تست تصادف خودروهای جدید به شمار می‌رود.
تست های تصادف در موسسه Euro NCAP به چهار قسمت برای هر خودرو تقسیم می‌شود: ۱. برخورد از جلو با مانع دگردیس ناپذیر با سرعت ۶۴ کیلومتر بر ساعت. این تست، تصادف از روبرو رو برای ما شبیه سازی می‌کنه.
۲. برخورد از پهلو با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت.

۳. برخورد از پهلو با تیرک عمودی و با سرعت ۲۹ کیلومتر بر ساعت.

۴. برخورد با عابر از جلو با سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت.
با بررسی آزمایشات این موسسه چند موضوع بر ما روشن می‌شود:
۱. در این آزمایشات حفظ فرم اتاقک راننده و سرنشینان ملاک است نه میزان تخریب خودرو.
۲. کلیه خودروها در تصادف از پهلو به مراتب خطرناک‌تر از تصادف از روبرو عمل می‌کنند و اینجاست که آپشن ایربگ‌های کناری تا حدی به دادِ افراد داخل خودرو می‌رسد.
۳. افزایش سن ماشین‌ها(بسته به شرایط آب و هوایی و نگهداری)رابطه مستقیمی با کاهش ایمنی‌اشان دارد.
آزمایش تصادف هولدن کمودور ساخته سال ۱۹۹۲، دقت داشته باشید که این ماشین به مراتب از امثال محصولات داخلی ارزان قیمت ما ایمن‌تر است!
۴.اکثر ماشین‌های قدیمی حتی از تولد هم ایمنی مطلوبی ندارند.
آزمایش تصادف سیترون زانتیا ساخت فرانسه(نه ساخت ایران!) که در سال ۱۹۹۷ موفق به اخذ یک و نیم ستاره از مجموع پنج ستاره شد!اگر سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت شما را متقاعد نمی‌کند، چندی پیش در برنامه تلویزیونی۵TH Gear یک فورد فوکس را با سرعت ۱۹۲ کیلومتر بر ساعت با یک جسم ثابت آشنا کرده‌اند که تصاویر زیر گویای همه چیز هست:
پس با احتیاط رانندگی کنید، ۱ دقیقه زودتر رسیدن ارزش چندین روز سردرگمی را در بهترین حالت ندارد.
اینجا میتوانید ۱۰ ویدیو از آزمایش تصادف ماشین‌هایی را که عملکرد ضعیفی دارند ببینید.
و در اینجا هم می‌توانید سری به سایت Euro NCAP بزنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *