نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

عواقب نداشتن ضدیخ را می‌دانید

تصویر شاخص تعویض ضدیخ

نداشتن ضدیخ در فصل سرما تهدید شماره‌‌ی یک برای پیشرانه‌ خودرو به شمار می‌رود. چرا وجود ضدیخ بخصوص در فصل یخبندان اهمیت دارد؟ اگر از ضدیخ استفاده نکنیم چه می‌شود؟

نداشتن ضدیخ در فصل سرما، تهدید شماره‌‌ی یک برای پیشرانه‌‌ی خودرو به شمار می‌رود؛ می‌دانید چرا؟ برای پاسخ به این سوال با کارنوتر همراه باشید، این موضوع را از پایه به زبان ساده بیان می‌کنم.

سازوکار موتورهای درون‌سوز به وسیله‌ی نیروی بدست آمده از انفجار صورت می‌گیرد، تعداد این انفجارها یکی دو تا نیست و در یک پیشرانه‌ی ۴ سیلندر، حتی در دورهای پایین ظرف یک دقیقه‌ هزاران انفجار انجام می‌پذیرد و همین موضوع باعث بالا رفتن دما می‌شود.

موتور چگونه خنک می‌شود

پورشه ۹۹۳ با موتور هوا خنک

پورشه ۹۹۳ آخرین پورشه‌ای بود که با پیشرانه‌ی هوا خنک عرضه شد، به دریچه‌های تعبیه شده بر درب عقب و گلگیر‌ها دقت کنید

موتور به‌وسیله‌ی گردش هوا یا آب خنک می‌شود، موتورهای هوا خنک به دلیل نداشتن مایع خنک کننده و تجهیزات خنک‌کاری سبک‌ وزن‌تر هستند، ولی اگر تحت فشار قرار بگیرند زودتر داغ می‌کنند. امروزه جز تعداد اندکی، تمامی پیشرانه‌ها از نوع آب خنک هستند.

مجاری آب در بلوک موتور

آب با گذر از این مجاری به کاهش دمای موتور کمک به سزایی می‌کند

موتورها‌ی آب‌خنک در کنار مزیت‌هایی که دارند، نیاز به رسیدگی بیشتری دارند. مایع خنک‌کننده توسط پمپ‌ آب در مجاری تعبیه شده‌ی بلوک موتور به گردش در می‌آید و بعد از جذب حرارت، آب داغ شده از موتور خارج و وارد رادیاتور می‌شود؛ آب رادیاتور در مجاورت هوا خنک شده و از سمت دیگر این قطعه خارج شده و دوباره به بلوک موتور باز می‌گردد، به همین راحتی. 🙂

دیاگرام سیستم خنک‌کننده‌ی خودرو

یک نمای کلی و ساده از سیستم خنک‌کننده‌ی خودرو

چرا از ضدیخ استفاده می‌شود

همانطور که می‌دانید آب در دمای زیر صفر درجه یخ می‌زند؛ به همین دلیل مایع خنک کننده‌ی ایده‌آل باید ترکیبی از آب و ضدیخ باشد.

استفاده از ضدیخ چه مزیت‌هایی دارد

ضدیخ پرستون

ضدیخ باعث می‌شود آب در دمای یخبندان همچنان سیال باشد و در موتور گردش داشته باشد. علاوه بر این ایتلن گلیکول موجود در ضدیخ، باعث شستشوی مجاری خنک‌کننده می‌شود و زنگ‌زدگی و رسوب بر جای نمی‌گذارد، همچنین با خاصیت روان‌کنندگی باعث طول عمر مجموعه‌ی پمپ‌ آب می‌شود.

مخلوط ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد ضدیخ، دمای انجماد محلول را به ۴۰ درجه زیر صفر و دمای جوش را به ۱۰۸ درجه می‌رساند که با وجود فشار در سیستم خنک‌کننده این عدد به ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد!

اگر از ضدیخ استفاده نکنیم چه بلایی سر ماشین می‌آید

ماشین یخ زده در فصل یخبندان - زمستان

بحث حال دادن به ماشین نیست، ضدیخ با کیفیت یکی از آن موارد ضروری است که باید همیشه در سیستم خنک‌کننده موجود باشد. واضح است که نداشتن ضدیخ در دمای زیر صفر باعث یخ زدن مایع خنک‌کننده می‌شود. ولی ای کاش فقط با یک یخ زدن ساده قضیه ختم به خیر می‌شد.

حتما بخوانید: تعویض سریع برف‌‌ پاک‌کن‌ها با این روش

آب در زمان یخ زدن افزایش حجم پیدا می‌کند، متاسفانه بلوک موتور از جنس آهن یا آلومنیوم ساخته می‌شود که علاقه‌ی زیادی به خاصیت کشسانی ندارد؛ پس تکلیف افزایش حجم آبی که در این مجموعه یخ می‌زند چه می‌شود؟ ساده است، ترکاندن بلوک موتور، پاره کردن شلنگ‌ها و نابود کردن شبکه‌های رادیاتور! 🙁

پس با یک حساب سرانگشتی تا اینجای کار یک بلوک موتور جدید و هزینه‌ی تعویض و دوندگی‌های ثبت شماره‌ی بلوک موتور جدید در کارت ماشین را افتاده‌اید، تازه اگر در همین شرایط یک استارت جاندار نثار ماشین بخت برگشته کنید، در اولین لحظه واتر پمپ قفل شده باعث پارگی تسمه‌تایم خواهد شد و همین موضوع باعث برخورد سوپاپ‌ها با پیستون و کج شدن آنها می‌شود. این دفعه هزینه‌ی تعویض یک موتور کامل روی شاخش است!

اگر در یخبندان خودرو فاقد ضدیخ باشد چه کار کنیم

پوشاندن موتور در زمستان

گیریم که یکهو عصر یخبندان فرا رسیده و علاوه بر این که ماشینتان ضدیخ ندارد، تخم تمام ضدیخ‌ها را هم ملخ خورده است! در چنین شرایطی چه کار باید بکنیم تا موتور بیچاره یخ نزند؟ بهتر این است در یک فضای بسته پارک کنید.

اگر فضای بسته پیدا نمی‌کنید دماغه‌ی خودرو را به دیوار یا خودروی جلویی نزدیک کنید. بسته به دمای هوا و شدت باد هر چند ساعت یا هر چند دقیقه اتومبیل را تا زمانی که به بیشترین دما برسد روشن نگاه دارید. اگر هوا بد رقم سرد است، بر روی کاپوت پتو پهن کنید! البته می‌توانید آب موتور و رادیاتور را کاملاً تخلیه کنید و شب را آسوده خاطر بخوابید، برای این منظور اجازه دهید خودرو به بیشترین دما برسد تا ترموستات باز شود، حال با باز کردن شلنگ‌ها مایع خنک کننده را تخلیه کنید.

اگر تنبلی کردیم و موتور یخ زد چه کار کنیم

به هیچ عنوان استارت نزنید. ابتدا درب رادیاتور را باز کرده و وضعیت آب را بررسی کنید، اگر کاملا یخ زده احتمال نجات موتور کمتر است. شلنگ‌ها‌ی آب را باز کنید و خودرو را با یدک کش به تعمیرگاه برسانید.

از کجا بفهمیم ماشین ضدیخ دارد یا خیر

what-is-anteefreez-9

ضدیخ‌ها معمولا سبز رنگ هستند. درب رادیاتور را باز کنید، اگر مایع به رنگ سبز روشن مطابق شکل بالا باشد قابل قبول است، هر چقدر غلظت رنگ سبز کم‌تر باشد، زودتر یخ می‌زند و برای رفع این مشکل باید ضدیخ اضافه شود. مایع فاسد شده قهوه‌ای رنگ است و در اولین فرصت باید تعویض شود. توصیه می‌شود مخلوط خنک‌کننده هر دو سال یکبار یا هر ۶۰ هزار کیلومتر، به صورت کامل تخلیه و تعویض شود.

ضدیخ را چگونه تعویض کنیم

نمودار دمای انجماد مخلوط آب و ضدیخ

این نمودار نقطه انجماد در مخلوط آب و ضدیخ را نشان می‌دهد. دقت کنید که با بالا و پایین رفتن درصد ضدیخ چه تغییری در دمای انجماد مخلوط رخ می‌دهد

این کار خوراک رادیاتورسازان است، اگر رادیاتورسازی پیدا نمی‌کنید به تعمیرگاه‌ها مراجعه کنید. البته تعویض مایع خنک‌کننده چندان مشکل نیست. تخلیه‌ی مایع خنک‌کننده در زمان باز بودن ترموستات و از طریق شیر تخلیه‌ی رادیاتور یا باز کردن شلنگ‌ رادیاتور انجام می‌شود. بهتر است درب رادیاتور را هم باز کنید.

برای اینکه بدانید به چند لیتر ضدیخ نیاز دارید حجم مایع خنک‌کننده‌ی ماشینتان را از دفترچه پیدا کنید و بر ۲ تقسیم کنید. حال به همان اندازه ضدیخ و ۵۰٪ باقیمانده را از آب جوشیده شده پر کنید. حواستان باشد ضدیخ سمی است و نباید با بدن تماس داشته باشد.

برای یادگیری بهتر تعویض مایع خنک‌کننده، تماشای این ویدئو را توصیه می‌کنم:

هزینه‌ی تعویض ضدیخ چقدر است

هزینه‌ی تعویض بسته به مدل خودرو از ۲۰ هزار تومان شروع می‌شود. اگر خودتان این کار را انجام می‌دهید، تنها هزینه‌‌ی خرید ضدیخ را خواهید داشت. هر لیتر ضدیخ بسته به سازنده از ۱۲ هزار تومان آغاز می‌شود.

امیدوارم با مطالعه‌ی این نوشته به اهمیت استفاده از ضدیخ پی برده باشید. اگر سوالی در این زمینه دارید کامنت بگذارید.


دیدگاه به عواقب نداشتن ضدیخ را می‌دانید

 • با سلام خدمت شما کارشناس محترم قبل از هر چیز از مطالب مفیدی که قرار دادین خیلی ممنونم . سوال من اینه که دلیل اینکه در خودرو ها و در قسمت خنک کننده آنها منظور از سیستم مدار بسته چیه و چه مزیتی داره که دردسر هواگیری از سیستم رو به جون میخرن ؟؟

  محسن حیدرخانی ۰۳/۱۰/۱۳۹۵ ۵:۴۱ ق٫ظ پاسخ دادن
 • با سلام مهندس اگه ضد یخ اضافه باشد ویا فقط ضد یخ خالی استفاده شود چه عیبی برای موتور خودرو دارد

  علی ۱۴/۱۰/۱۳۹۵ ۷:۱۲ ق٫ظ پاسخ دادن
  • سلام، ضدیخ با ترکیب با آب، خواص ضدیخ و ضدجوش پیدا می‌کنه. نمودار نقطه انجماد در مخلوط آب و ضدیخ موجود در متن جواب سوال شماست.

   محسن کارتاب ۱۵/۱۰/۱۳۹۵ ۱۲:۳۴ ب٫ظ پاسخ دادن
 • سپاسگذارم.خوب بود.پایدار و آباد باشید.

  محمود ۲۰/۱۲/۱۳۹۵ ۹:۰۱ ب٫ظ پاسخ دادن
 • با سلام و تشکر از مطالب مفید شما
  بنده تازگی بردم تعویض روغنی داخل رادیاتور مایع مخصوص رادیاتور ریخت، الان چند روزی هوا داره سرد میشه، اگر ضد یخ رو به این مایع اضافه کنم مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟؟

  این مایع مخصوص ضدیخ نیست خودش

  مصطفی ۰۳/۰۱/۱۳۹۶ ۷:۳۷ ق٫ظ پاسخ دادن
  • سلام
   نمیخوام نا امیدتون کنم، ولی ترکیبات بیشتر این مایعات مخصوص رادیاتور آب و رنگ هست! همین.
   ولی مشکلی ایجاد نمیکنه و شما میتونید طبق همون درصدی که در بالا توصیه شده بهش ضدیخ استفاده کنید.

   محسن کارتاب ۱۰/۰۱/۱۳۹۶ ۶:۲۲ ب٫ظ پاسخ دادن
 • سلام من پارسال تو ماشینم ضد یخ با ترکیب چهل شصت ریختم شصت در صد اب بود ولی متاسفانه واتر پمپم سوراخ شد گلوییش ک یکم پوسیده بود داغون شد از همه جای ماشیتم اب سبز میریخت از رادیاتم از لوله هاش سکته کردم مکانیک گفت نریز حتی احتمال دلشت واشر سر سیلندر هم بسوزونی امسال مجبور شدم رادیاتم عوض کنم گفتم نریزه ضد یخ ولی الان باز نگرانم مدل ماشینم پراید۱۴۱مدل۸۸هست میگین چیکار کنم

  هدیه ۰۶/۰۹/۱۳۹۶ ۵:۰۷ ب٫ظ پاسخ دادن
  • سلام
   اگر پوسته واتر پمپ شما نشتی میده باید واتر پمپ کامل عوض شه. هر وقت نشتی برطرف شد ضدیخ رو اضافه کنید.
   اگر علاقه‌ای به ریختن ضدیخ ندارید در هر شرایطی که دما پایین‌تر از صفر درجه بود باید آب موتور و رادیاتور کامل تخلیه بشه و گرنه با اضافه حجم آب یخ زده، بلوک موتور ترک می‌خوره.

   کارنوتر ۰۷/۰۹/۱۳۹۶ ۸:۲۶ ب٫ظ پاسخ دادن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *