نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

بررسی ماشین‌های فیلم “American Graffiti”

تصویر شاخص پوستر American-graffiti

حتی اگر ماشین‌باز هم نیستید پیشنهاد می‌کنم American Graffiti را برای یکبار هم که شده ببینید، همه از دیدن این فیلم و ماشین‌های رنگ وارنگ دهه شصتی‌اش لذت می‌برند.

دیوارنویسی آمریکایی چی هست

فیلم دیوارنویسی آمریکایی

American Graffiti یا دیوار نویسی آمریکایی فیلمی کمدی تراژدی است که در سال ۱۹۷۳ به کارگردانی جورج لوکاس فقید ساخته شد. او در این فیلم از یک دوجین بازیگر تازه‌ کار مانند: ریچارد درایفس، ران هاوارد، پال لو مات، هریسون فورد، سیندی ویلیامز، کندی کلارک، مکنزی فیلیپس استفاده کرده و هرگز فکرش را نمی‌کرد بعد از اکران به فروشی ۱۴۰ میلیون دلاری دست پیدا کند؛ آن هم برای فیلمی که سر و ته بودجه‌اش فقط ۷۷۷ هزار دلار بود.

داستان فیلم زندگی جوان‌های دهه شصتی آمریکایی را روایت می‌کند، که تماشای آن حتی برای آنهایی که از این دوران خاطره‌ای ندارند، بسیار دوست‌داشتنی است. بیشتر سکانس‌ها در خیابان مودستوی کالیفرنیا تصویر برداری شده، همان جایی که کارگردان با وسواس تمام، به یاد ماندنی‌ترین ماشینهای آن روزگار را در جلوی دوربین قرار داده است.

چه ماشین‌هایی می‌بینیم

american-graffiti-ماشین های فیلم

دیوارنویسی آمریکایی است و اتومبیل‌هایش؛ ازفورد مدل ۳۲ کوپه، شورولت ایمپالا مدل ۵۸، فورد تاندربرد مدل ۵۶، مرکوری قرمز رنگ مدل ۵۱ و فولکس قورباغه‌ای بگیرید تا شوی ۵۵، همگی را در این فیلم ملاقات می‌کنید. اما سه خودرو سهم بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند، که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازم.

فورد کوپه چگونه سوپراستار شد

american-graffiti-فورد کوپه

انتخاب خودروی نقش اول چندان ساده نبود، جورج لوکاس به همراه گری کرتز لیستی بلند بالا از اسامی ماشین‌ها را جور کردند و تک تک به بررسی آنها پرداختند و در نهایت فورد کوپه مدل ۳۲ را انتخاب کردند. خودروی استاندارد انتظارات آنها را برآورده نمی‌کرد، زیرا در جستجوی چیز خاص‌تری بودند که تاکنون در هیچ کجا دیده نشده، پس ماشین را به دستان هنری تراورز سپردند و او با وسواس و سلیقه‌ی فراوان خودروی زرد رنگ محبوب را تولید کرد.

او علاوه بر تغییرات داخلی و خارجی، موتور استاندارد فورد را با یک نمونه‌ی ۳۲۷ اینچی ساخت شورولت مدل ۱۹۶۶ تعویض کرد و برای انتقال قدرت هم از متعلقات شورولت ۵۷ استفاده کرد. نکته‌ی جالب در مورد پلاک این خودرو، نوشته‌ی THX 138 است که به فیلم THX 1138 ساخته‌ی همین کارگردان در سال ۱۹۷۱ اشاره دارد.

american-graffiti-فورد کوپه ۳۲

جذابیت این هات‌راد در هنگام مسابقه با شوی ۵۵ بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. باب فالفا سوار بر کوپه‌ی مشکی رنگ، سرانجام به خواسته‌ی خود که مسابقه با فورد کوپه‌ی زرد رنگ جان میلنر است رسیده. دست‌فرمان جان و خودروی سریعش، زبانزد محله است و همگی او را برنده‌ بی چون و چرای این رقابت می‌دانند.

سرانجام این دو رقیب در جاده‌ی پارادایس به مصاف یکدیگر می‌روند، مسابقه با دود لاستیک‌ها و غرش سهمگین موتورهای کاربراتوری آغاز می‌شود، شوی ۵۵ در حال گذر از رقیب است که ناگهان تعادلش را از دست می‌دهد و در کنار جاده روی سقف می‌رود. کسی چه می‌داند؟ شاید اگر شوی منحرف نمی‌شد، این هات‌راد زرد‌رنگ امروزه چنین محبوبیتی نداشت.

داستان شوی ۵۵ چه بود

درگ شوی و فورد

نقاشی رنگ روغن از سکانس مسابقه‌ی فورد ۳۲ و شوی ۵۵

برای این فیلم سه دستگاه شورولت ۵۵ در نظر گرفته شد که دو تای آنها، در ۱۹۷۱ در فیلم Two Lane Blacktop بکار گرفته شده بودند. یک دستگاه با بدنه‌ی فایبرگلاس مجهز به پیشرانه‌ی ۴۲۷ اینچی است، ولی ماشین بدلکار در هر دو نمایش یک نمونه با موتور ۴۵۴ اینچی است که گفته می‌شود توانایی ثبت رکورد ۴۰۰ متر، تنها در ۱۱ ثانیه دارد.

یک مطلب خواندنی دیگر در همین زمینه: بررسی ماشین‌های فیلم “Death Race”

برای خلق صحنه‌ی تصادف، کارگردان با هوشمندی از یک شورولت بل‌ ایر ۱۹۵۵ استفاده می‌کند. این خودرو بعد از خروج از جاده با دخالت فیزیکی چپ می‌کند و بعد از تخلیه سرنشینان در آتش می‌سوزد.

سرگذشت ماشین‌های به نمایش درآمده چه شد

american-graffiti-ماشین‌ های

تمیز‌ترین شوی ۵۵ و نمونه‌ی اصلی فورد ۳۲ کوپه، هم اکنون در اختیار آقای ریک فیگاری از سانفرانسیسکو است. او شوی را در سال ۸۳ و کوپه‌ی زرد رنگ را در سال ۸۵ خریداری کرده است. ایشان فورد کوپه را بعد از خریداری مورد یک بازسازی ظریف و اصولی قرار داده است.

american-graffiti-شورولت ایمپالا

ایمپالای مدل ۵۸ با بدنه‌ی سفید و خط کشی قرمز رنگ هم بعد از پایان فیلمبرداری به همراه چند اتومبیل دیگر در روزنامه آگهی می‌شوند. فردی به نام مایک که به دنبال خرید اولین خودرویش بوده مجذوب این آگهی می‌شود، او این شورولت را با خالی کردن حساب بانکی‌ و دریافت کمک مالی از پدر و البته تخفیف قابل توجه آقای تراورز به قیمتی کمتر از ۳۲۵ دلار می‌خرد.

مایک مدتی از این خودرو به صورت روزمره استفاده می‌کند و در تمام این سال‌ها با همکاری خانواده‌ی خود ایمپالا را در بهترین شرایط نگهداری کرده است؛ وی به تازگی قصد فروش ایمپالای معروفش را در حراجی The Profiles in History Hollywood با قیمتی برابر با ۳۰۰ هزار دلار گرفته.

دیوار نویسی همین‌جا تمام نمی‌شود

در سال ۱۹۷۹ فیلمی با عنوان More American Graffiti بر پایه‌ی همین داستان اکران شد. اگر چه فروش این فیلم مطلوب بود، ولی موفقیت نسخه‌ی اول را به همراه نداشت.

دیالوگ‌هایی که دوست داشتم

american-graffiti-3

در دقیقه ۴:۳۲

خیابو‌نهایی که بشه توش مسابقه داد روز به روز داره آب می‌ره. یادم میاد پنج سال قبل، یه دور مسابقه فقط دو ساعت وقت و یه باک پر بنزین واست خرج برمیداشت، ولی واقعا ارزششو داشت.

american-graffiti-6

در دقیقه ۳۲:۱۳

– می‌تونی یه رد لاستیک رو جاده بندازی؟

– معلومه که می‌تونم، یه موتور شورولت ۶ سیلندر ۳۲۷ اینچی روشه.

-خیلی حال میده روی صندلی ماشین سر بخوری، میدونی عاشق صدای کشیده شدن پاهام روی چرم صندلی‌ام وقتی داره شتاب می‌گیره.

 

برای تحریر این نوشته از این منابع استفاده کردم

wikipedia yahoo thehotrodshop americangraffiti profilesinhistory acoupleofaveragejoes


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *