نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

این ماشین از صاعقه سبقت می‌گیرد

تصویر شاخص سوپرماشین عصر ما

از گذشته گفته‌اند: «تاریخ دوباره تکرار می‌شود». بله، تاریخ سوپرماشین‌های واقعی دوباره تکرار شده، اما این‌بار در کالبد این اتومبیل که با همکاری ردبول ساخته شده!

چند ماهی از رونمایی‌اش گذشته، تا اینکه امروز با معرفی توانایی‌هایش تبدیل به ستاره شد. آستون‌مارتین در طی کسب تجربه‌‌ شیرین از فروش خودروی شهری One-77 و مدل مسابقه‌ای Vulcan،  برای نخستین بار با همکاری تیم طراحی فرمول یک ردبول، سوپرماشینی مسابقه‌ای (با قابلیت استفاده در خیابان) ساخته که از هر جهت ستودنی است.

از گذشته گفته‌اند: «تاریخ دوباره تکرار می‌شود». بله، تاریخ سوپرماشین‌های اصیل دوباره تکرار شده، اما این‌بار در کالبد آستون‌مارتین RB 001. در ادامه با خصوصیات این خودروی منحصر به فرد در کارنوتر آشنا خواهید شد.

همکاری مصالحت‌آمیز

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-hypercar-1

تولید این خودرو بدون یاری ردبول امکان‌پذیر نبود. تیم ریسینگ ردبول بر روی قابلیت‌های فنی و آستون‌مارتین از تجربه‌ی خلق زیبایی و ساخت مدل‌های تند و تیز و راحت در RB 001 استفاده کردند.

جعبه‌ی اسرار آمیز

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-hypercar-5

موتور V12 و تنفس‌طبیعی این ماشین بی وقفه فریاد می‌کشد و بی رحمانه، ۱,۰۰۰ اسب‌بخار وحشی را بر روی آسفالت رها می‌کند. اگر فکر می‌کنید در ساخت این پیشرانه از نمونه‌ی ۵,۲ لیتری توربو با آرایش V12 (که در مدل جدید DB11 وجود دارد) سود برده‌اند، سخت در اشتباه هستید!

ناسازگاری با تکنولوژی

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-2

یک سوپرماشین خالص است، پس رابطه‌ی خوبی با موتور کمکی برقی و سیستم‌های هیبریدی ندارد!

مقاله مرتبط: چرا زیباترین خودروی ۲۰۱۶ تولید انبوه نشد

ساختار عجیب و غریب

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-hypercar-3

ساختار شاسی این ماشین برخلاف پورشه ۹۱۸ (که شبیه به کررا GT است)، یا مک‌لارن P1 (که از شاسی مدل MP4 استفاده می‌کند)، کاملا جدید است، کافی است سرتان را کمی به سمت پایین کج کنید تا با ساختار عجیب و غریب شاسی آشنا شوید. گویی ماشین F1 را با بدنه یک اتومبیل شکلات پیچ کرده‌ای.

سبک، مثل پَِر کاه

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-5

از هیچ تلاشی برای کاهش وزن دریغ نکرده‌اند. شاسی کاملا از فیبرکربن ساخته شده و وزن RB 001 کمتر از یک تن است. پس با نسبت وزن به قدرت ۱:۱، دارای شباهت‌هایی با کوئنیگ‌زگ One:1 است.

از صاعقه سبقت می‌گیرد

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-hypercar-2

شتاب صفر تا صد ماشین شما در چند ثانیه ثبت می‌شود؟ ۱۷ ثانیه، ۱۲ یا کمتر؟ برای شتاب این ماشین از صفر تا صد حرفی نزنید! چرا که صفر تا سیصد و بیست کیلومتر را تنها در ۱۰ ثانیه پُر می‌کند! باورتان می‌شود؟ برای مقایسه بد نیست بدانید سرعت پورشه ۹۱۸ در این زمان، از محدوده‌ی دویست و سی و پنج کیلومتر گذر نمی‌کند.

چپ نمی‌کند

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001

رویای راندن RB 001 بر روی سقف را فراموش کنید. شتاب جانبی قابل تحمل تا ۴ جی، آن را فراتر از ماشین فرمول یک کرده است.  یعنی رانندگان فرمول یک از راندن پرسرعت آن در پیچ‌ها وحشت‌زده خواهند شد! جهت مقایسه بیشترین شتاب جی قابل تحمل مک‌لارن P1، رقمی برابر ۲ است.

مقاله مرتبط: ماشین‌هایی که از لاک‌پشت هم جا می‌مانند

چسبندگی بی‌نظیر

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-3

در سیصد و بیست کیلومتر برساعت، نزدیک به دو تن نیروی پایین‌برنده بر خودرو اعمال می‌شود، یعنی هنوز قادر به لایی بازی هستید. جالب است که در RB 001 از اسپویلر و زیرسپری‌های غول‌پیکر خبری نیست، در واقع طراحی شگفت‌انگیز کف این خودرو، بزرگترین نقش را در ایجاد این نیرو بازی می‌کند.

دو روح در یک بدن

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-1

تطبیق‌پذیری عالی در شرایط رانندگی شهری و پیست، در باطن این خودرو تزریق شده است. در شرایط رانندگی در پیست با هر موجی، بی رحمانه بر کمرتان شلاق می‌زند، ولی در استفاده خیابانی مانند آستون‌مارتین DB11، آرام، سر به زیر و راحت است!

کمیاب و گران‌قیمت

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001-4

از آستون‌مارتین RB 001 فقط ۱۷۵ دستگاه تولید می‌شود، ۲۵ دستگاه فقط برای شرکت در رقابت‌های لمان و ۱۵۰ دستگاه را مدل‌های شهری تشکیل می‌دهند. ساختار کلی در مدل‌های مخصوص مسابقه و شهری یکسان است، ولی نمونه‌های مسابقه، تفاوت‌هایی در قطعات آیرودینامیکی دارند. قیمت این دُر گرانبها حدود ۱۱ میلیارد تومان است و دفتر سفارش این خودرو تا به الان تکمیل شده است.

 

به نظر می‌رسد خصوصیات بی‌مانند این خودرو، آن را به مک‌لارن F1 عصر جدید تبدیل خواهد کرد، اینطور نیست؟

نظر شما راجع این خودرو چیست؟ در صورتی که از این مقاله خوشتان آمد، لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

منابع استفاده شده:

, wikipedia, leftlanenewstopgear ،motor1، telegraphautocar


دیدگاه به این ماشین از صاعقه سبقت می‌گیرد

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *