نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

۴ سورپرایز “ایران خودرو” برای همیشه

شاید دهان‌تان از تعجب باز مانده باشد؛ ایران خودرو و سورپرایز؟! درست است که امروزه در ایران خودرو، خبری از سیاست‌ها و خط مشی‌های برادران خیامی نیست، ولی…

شاید دهان‌تان از تعجب باز مانده باشد؛ ایران خودرو و سورپرایز؟! درست است که امروزه در ایران خودرو، اثری از سیاست‌ها و خط مشی‌های برادران خیامی دیده نمی‌شود، ولی این سازنده در طول عمر ۵۴ ساله‌‌اش، سورپرایزهایی برای خریداران داشته که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. با کارنوتر همراه باشید.

پیکان جوانان

best_ikco_products_ever-1

هر چند به دوران مدیریت خیامی‌ها باز می‌گردد، ولی از این مدل نمی‌توان صرف نظر کرد. پیکان جوانان با سطح انبوهی از تغییرات، در سال ۱۳۵۰ قدم به خیابان‌ها گذاشت. طراحی چشم‌ نواز داشبورد در کنار نشانگرهای چندگانه در کنسول میانی، رنگ‌های جوان‌پسند و متفاوت، صندلی‌ و رینگ‌های اسپرت و از همه مهم‌تر موتور ۹۴ اسب‌بخاری با آوای غُر غُر دلنشینش، برای بردن دل هر جوانی کافی بود.

مقاله مرتبط: وانت آریسان بهتر است یا فرغون

پژو پارس ELX

best_ikco_products_ever-9

ایران خودرو در سال ۱۳۸۲، با قرار دادن موتور ۱.۸ لیتر و ۱۶ سوپاپ زانتیا در سینه‌ی پژو پارس، یکی از بهترین محصولاتش را به بازار عرضه کرد. موتور ۱۱۰ اسبی از ELX خودرویی تر و فرز ساخته بود و برای در دست گرفتن افسارش، از ترمز دیسکی در محور عقب بهره گرفته بود. علاوه بر این وجود رینگ‌های اسپرت ۱۵ اینچی SPEED LINE CORSE و صندلی‌های برقی و گرم‌کن دار ساخت RECARO در یک محصول ایران خودرویی کاملا دور از انتظار بود!

پژو ۲۰۶ تیپ ۵

best_ikco_products_ever-5

عرضه‌ی ۲۰۶ به عنوان محصول روز فرانسه در ایران خودرو، برای خودش انقلابی بود. در زمانی که پژو به تولید مدل ۲۰۶ RC با ۱۷۷ اسب‌بخار پرداخته بود، ایران خودرو با ورود مدل ۱.۶ لیتر و ۱۱۰ اسب‌بخاری، جوانان عشق سرعت ایرانی را رو سفید کرد. اگر نگاهی به خودروهای تند و تیز بازار در آن دوران بیندازید، حتما با ماکسیما و زانتیا روبرو خواهید شد که حضور ۲۰۶ تیپ ۵ با تجهیزات رفاهی، تعلیق، سیستم ترمز، سیستم ایمنی، پیشرانه‌ی متفاوت و قیمت مناسب نسبت به نمونه‌ی پایه، غنیمت بزرگی به شمار می‌رفت.

پیشرانه‌ی EF7 توربو

best_ikco_products_ever-12

هم اکنون خریداران سمند، گزینه‌ی سومی در انتخاب قوای محرکه پیش رو دارند و آن EF7 توربو با ۱۵۰ اسب‌بخار قدرت است. این موتور ۱.۷ لیتری به ازای هر لیتر حجم، ۸۸ واحد توان تولید می‌کند که در مقیاس جهانی رقم بالایی محسوب نمی‌شود، ولی وجود همین پیشرانه‌ی توربوشارژ در سبد محصولات ایران خودرو جای امیدواری دارد. اگر سمند توربو با گیربکس ضریب کوتاه (معمولی) و تغییراتی در سیستم تعلیق و ترمز عرضه می‌شد، می‌توانست ستاره‌ی شماره چهار این لیست باشد.

مقاله مرتبط: ۷ دلیل برتری موتور EF7 نسبت به XU7

به نظرتان چه خودروهای ایرانی دیگری باید در این لیست قرار بگیرند؟


دیدگاه به ۴ سورپرایز “ایران خودرو” برای همیشه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *