نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

اتوبوسی عجیب و غریب با ظرفیت ۳۰۰ نفر!

تصویر شاخص اتوبوس غول‌پیکر در چین

اگر یادتان باشد در ماه‌های اخیر تصاویری کامپیوتری از یک اتوبوس عظیم‌الجثه در سطح اینترنت دست به دست می‌شد، گفته می‌شد قرار است راه‌حل مشکلات ترافیکی چین باشد…

این روزها از هر دری، خبری می‌رسد. این‌بار نوبتی هم که باشد نوبت به چین می‌رسد. اگر یادتان باشد در ماه‌های اخیر تصاویری کامپیوتری از یک اتوبوس عظیم‌الجثه در سطح اینترنت دست به دست می‌شد که گفته می‌شد قرار است راه‌حل مشکلات ترافیکی چین باشد; شاید برایتان عجیب باشد که بگوییم در همین مدت کوتاه این اتوبوس عملیاتی شده است و بزودی در ۵ شهر پرجمعیت چین به جابه‌جایی مسافرین خواهد پرداخت!

straddling-bus-in-china (3)

از این اتومبیل که نام “Transit Elevated Bus” اتوبوس حمل و نقل هوایی (به صورت مخفف TEB1) بر رویش گذاشته‌اند، سه‌شنبه‌ی گذشته در شهر Qinhuangdao رونمایی شده است. این محصول عظیم‌الجثه با ابعاد ۶۰ متر طول و ۷/۸ متر پهنا و ۴/۸ متر ارتفاع، قابلیت حمل ۳۰۰ نفر را داراست، همچنین در زیر آن، تونلی به ارتفاع ۲/۱ متر وجود دارد که به راحتی دو خودرو را از عرض درون خود جای می‌دهد.

straddling-bus-in-china (4)

داستان تولید اتوبوس هوایی که از نمایشگاه تکنولوژی بیجینگ در سال ۲۰۱۰ استارت خورد هم اکنون به منصه‌ی ظهور نشسته، باید دید که عملیاتی شدن TEB1 باعث کاهش مُعضل ترافیکی و آلودگی چین خواهد یا خیر؟! بدون شَک در صورت موفقیت‌آمیز بودن، این پروژه بزودی در کشورهای پیشرفته هم اجرا خواهد شد و سود سرشاری به جیب سازنده سرازیر خواهد کرد.

منبع: The Verge

راندن در زیر این تونل متحرک مطمئناً حس منحصر به فردی خواهد داشت، به نظر شما باعث حواس‌پرتی راننده نمی‌شود؟


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *