نوشته‌های محسن آریان ارجمند از دنیای خودرو

مانند یک حرفه‌ای بنزین بزنیم

تصویر شاخص آموزش بنزین زدن

بنزین زدن کار عجیب و غریبی نیست، فقط اولش کمی ترسناک است، بخصوص برای خانوم‌ها! در این آموزش با کارنوتر همراه باشید تا از صفر تا صد سوخت‌گیری برای‌تان بگویم.

طبیعی است که هرقدر تعداد خودروها بیشتر می‌شود، صف جایگاه‌های سوخت‌گیری هم طویل‌تر می‌شود. هرقدر که زمان انتظار بالاتر می‌رود، افراد کم طاقت‌تر می‌شوند و انتظار دارند که در زمان کوتاهی سوخت‌گیری را به انجام برسانید. حالا اگر کسی تازه‌کار باشد، تکلیف چیست؟

خبر خوب این است که این آموزش برای رفع نگرانی و استرس رانندگان تازه‌کار ترتیب داده شده است و به شما یاد می‌دهد که چگونه مانند یک کار بلد از عهده‌ی سوخت‌گیری ماشین‌تان برآیید. آماده‌اید؟ پس با کارنوتر همراه باشید.

چه بنزینی بزنم؟

پمپ بنزین

پیش از هر کاری باید سوخت مناسب خودروی‌تان را شناسایی کنید. در ایران فقط دو مدل بنزین یافت می‌شود، یکی معمولی و دیگری سوپر. برای یافتن نوع هماهنگ با موتور اتومبیل‌تان، یک سرچ کوتاه در اینترنت یا مطالعه‌ی دفترچه‌ی راهنما کارتان را راه می‌اندازد؛ علاوه بر این در قسمت داخلی باک بیشتر خودروها، نوع سوخت مورد نیاز قید شده است.

سوخت‌گیری ماشینی که بنزین معمولی می‌خواهد با نوع سوپر هیچ مزیتی جز خالی کردن جیب‌تان ندارد، ولی اگر بنزین سوپر راست کار ماشین شما بود و باک را از بنزین معمولی پُر کردید، به پیشرانه صدمه خواهد رسید که ناک زدن یکی از این مشکلات است، در این زمینه بخوانید چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

در باک کدام سمت است؟

در باک بنزین

حالا که با نوع غذای مورد نیاز اتومبیل‌ خود آشنا شدید، باید بدانید که در باک‌تان کدام سمت است. در بعضی از خودروها آمپر نشان‌دهنده‌ی مقدار سوخت در همان سمت در باک است، مثلا اگر آمپر بنزین در سمت چپ مجموعه‌ی نشان‌دهنده‌ها وجود دارد، می‌توان نتیجه گرفت که در باک هم در سمت چپ است. اگر ماشین‌ شما جز آن موارد استثنایی است، خوب به خاطر بسپارید که جهت باک‌تان در سمت مخالف آمپر بنزین است، به همین راحتی!

توپ‌تان را پُر کنید

پول-بنزین-کارت سوخت

درست است که بنزین فعلا به صورت تک نرخی عرضه می‌شود، ولی برای سوخت‌گیری هنوز هم به کارت سوخت نیاز دارید. توصیه می‌کنم برای صرفه‌جویی در زمان، کارت سوخت خود را همیشه به همراه داشته باشید و هزینه‌ی سوخت‌گیری برای یک باک کامل را در جیب داشته باشید.

چرا می‌گویم باک را تا انتها پُر کنید؟ زیرا در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرده‌اید، چرا که بنزین علاقه‌ی فراوانی به گاز شدن و فرار از باک دارد، حالا هر چقدر که فضای خالی کمتر باشد شانس فرار از زندان هم برای بنزین کاهش می‌یابد. برای دانستن ظرفیت باک به دفترچه مراجعه کنید، البته بعد از چند بار بنزین زدن، دیگر می‌دانید که باک‌تان با چند لیتر پُر می‌شود.

اگر دل‌تان به حال پول‌های زبان بسته می‌سوزد، از این روش‌ها‌ی امتحان شده استفاده کنید و حالش را ببرید چگونه مصرف سوختم را ۲۰٪ کم کردم

مواردی که باید چک کنید

گیربکس دنده اتوماتیک

بعد از ورود به جایگاه جوری بایستید که در باک فاصله‌ای نیم‌متری با پمپ داشته باشد. قبل از خروج از اتومبیل این موارد حتما بررسی شوند:

 • اگر دنده دستی می‌رانید، دنده را در حالت خلاص و اگر اتوماتیک است روی حالت P قرار دهید.
 • ترمز دستی را بکشید.
 • ماشین را خاموش کنید. بهتر است چراغ‌ها را خاموش کنید.
 • به  هیچ عنوان با سیگار روشن وارد جایگاه نشوید.
 • به هیچ عنوان در حالی که با موبایل در حال مکالمه هستید وارد جایگاه نشوید.
 • همه‌ی ما حامل بار الکتریکی هستیم که گاهی به شکل جرقه دیده می‌شود، برای خالی کردن بار الکتریکی، قبل از خروج دست‌تان را به قسمتی از بدنه‌ی فلزی بزنید.
 • سوئیچ خودرو را به همراه خود خارج کنید.
 • در باک را باز کنید، در بعضی از مدل‌ها از داخل به‌ وسیله‌ی یک دکمه باز می‌شود، مثل پراید، بعضی‌ها فقط با سوئیچ ،مانند پیکان و بیشتر ماشین‌ها با قفل مرکزی، یعنی زمانی که درها باز هستند در باک هم باز است، مثل سمند.
 • بعد از باز کردن در باک، قسمت پیچی را به سمت عقربه‌های ساعت بگردانید تا خارج شود.

چگونه با دستگاه کارت‌خوان کار کنم؟

دستگاه-کارتخوان-بنزین

اگر با دستگاه ATM کار کرده باشید، کار کردن با دستگاه کارت‌خوان برای‌تان مثل آب خوردن خواهد بود. اگر هم نه، باز هم جای نگرانی ندارد. کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کارت بنزین را به گونه‌ای که تراشه‌ی طلایی رنگ به سمت بالا باشد، تا انتها در قسمت اسلات کارت خوان وارد کنید.
 • کمی صبر کنید تا عبارت “رمز را وارد کنید” در صفحه نمایان شود. حالا رمز را وارد کنید، توجه کنید که کلید دستگاه کارت‌خوان را معمولا باید پرقدرت فشار داد!
 • اگر رمز کارت را تغییر نداده‌اید، به صورت پیش‌فرض چهار رقم آخر شماره‌ی کارت ملی مالک ماشین است. مثلا اگر شماره ملی طرف ۴۳۲۴۵۰۷۷۶۴ است، رمز کارت بنزین ۷۷۶۴ است.
 • بعد از ورود رمز، دکمه‌ی سبز رنگ تایید را فشار داده تا عبارت “لطفا کمی صبر کنید” بر روی صفحه نقش ببندد، بعد از چند ثانیه پمپ فعال خواهد شد.

چگونه با نازل پمپ بنزین کار کنم؟

نازل-پمپ-بنزین

اعداد نمایشگر پمپ همگی صفر شده‌اند و زمان بنزین زدن است، نازل را از دستگیره بگیرید و به سمت بالا و بیرون خارج کنید. نازل را داخل باک قرار دهید. با فشار دستگیره به سمت بالا بنزین خارج می‌شود و نشانگرهای پمپ بنزین، مقدار لیتر مصرفی و مبلغ کل را به صورت لحظه‌ای نمایش می‌دهند.

دقت داشته باشید که دستگیره‌ی نازل به صورت صفر و یک عمل نمی‌کند و کاملا آنالوگ است، یعنی با فشار کمتر، بنزین کمتری خارج می‌شود و بلعکس. پیشنهاد می‌کنم برای صرفه‌جویی در هزینه دستگیره را تا انتها فشار ندهید، چرا که احتمال خروج هوا به جای بنزین در این حالت بیشتر است و شما باید هزینه‌ی این هوا را پرداخت کنید!

نکته‌ی دیگری که در مورد نازل‌ها باید بدانید ضامن قفل‌کن است، می‌توانید برای جلوگیری از کمر‌درد ضامن را بعد از فشردن اهرم درگیر کنید، ولی همیشه حواستان به نازل باشد، چرا که هر لحظه امکان لرزش و خروج از باک بنزین وجود دارد.

چگونه باک را تا انتها پُر کنم؟

سوختگیری-جایگاه-بنزین-بنزین زدن

خود من در صورتی که حیوان خانگی کنجکاو یا کودکی در ماشینم نباشد، سوئیچ را به صورت نیمه‌باز روی ماشین می‌گذارم تا آمپر مقدار بنزین را به صورت لحظه‌ای نمایش دهد، خیلی راحت نازل را روی ضامن قفل می‌کنم و همزمان به آمپر بنزین نگاه می‌کنم، هنگامی که به بالاترین حد رسید دستگیره را از حالت ضامن خارج می‌کنم و با کمترین فشار به بنزین زدن ادامه می‌دهم.

بعضی از پمپ‌ها برای جلوگیری از سرریز بنزین دارای قطع کن اتوماتیک هستند، بهتر است این مورد را قبل از بنزین زدن با مامور جایگاه چک کنید. اگر پمپ فاقد قطع کن اتوماتیک است به صدایی که از لوله‌ی باک خارج می‌شود به دقت گوش کنید. اگر صدایی مانند پُر شدن آفتابه به گوشتان می‌رسد، یعنی باک‌تان تا خرخره پر شده.

بعد از سوختگیری چه کار کنم؟

نازل بنزین

قسمت اصلی ماجرا دیگر تمام شده، نفس راحتی بکشید و نازل را از باک خارج کنید، توصیه می‌کنم هرگز برای خروج آخرین قطره‌ها از نازل به خروجی باک ضربه نزنید، چرا که احتمال جرقه و انفجار در چنین حالتی دور از انتظار نیست. لوله‌ی نازل را کمی به سمت بالا بگیرید و بدون قطره‌ای چکه در محل خود قرار دهید.

در پیچی باک را تا جایی که می‌توانید سفت کنید، راستی کارت‌ خود را که فراموش نکرده‌اید؟ دکمه‌ی خروج کارت‌خوان را فشار دهید و کارت را بردارید.

مبلغ را چگونه پرداخت کنم؟

دستگاه کارت خوان بنزین ستونی

نمونه‌ی یک دستگاه پرداخت مبلغ با کارت اعتباری

بستگی به خودتان دارد، یا به‌ وسیله‌ی اسکناس یا کارت اعتباری، دستگاه کارت‌خوان در بیشتر جایگاه‌ها وجود دارد، اخیرا دستگا‌ه‌های پرداخت ستونی هم به جایگاه‌ها اضافه شده که کار را راحت‌تر کرده‌اند، کافی است شماره‌ی پمپی را که استفاده کرده‌اید از تابلوی بالای دستگاه بخوانید و با ورود همان شماره، مبلغ را به صورت اتوماتیک پرداخت کنید.

کارهایی که نباید زمان سوخت‌گیری انجام دهید

جایگاه بنزین-جایگاه سوخت

 • دیگر صف سوخت‌گیری عضو جدایی ناپذیر جایگاه‌ها شده، پس لطفا صف را رعایت کنید.
 • برای جلوگیری از آزار و اذیت راننده‌ی جلویی، چراغ بزرگ را خاموش کنید.
 • اگز زمان برای‌تان اهمیت دارد، در اوج ساعات ترافیکی سوخت‌گیری نکنید.
 • در هوای داغ بنزین چگالی کمتری دارد، این یعنی مقدار کمتری بنزین گیرتان می‌آید. پس بهتر است در ساعت‌های خُنکی هوا، مثلا “اول صبح” سوخت‌گیری کنید.
 • اجازه ندهید که چراغ بنزین روشن شود، روشن شدن چراغ احتمال آسیب به مجموعه‌ی سوخت‌رسانی را به همراه دارد.
 • اگر تریلی حمل سوخت در حال تخلیه‌ی سوخت است، از سوخت‌گیری در آن جایگاه اجتناب کنید.

این‌بار که به جایگاه مراجعه کردید، صفر تا صد سوخت‌گیری را می‌دانید و به سهولت سوخت‌گیری را انجام خواهید داد. اگر هنوز مشکلی در این زمینه دارید، برایم کامنت بگذارید، در اسرع وقت پاسخگو خواهم بود. 🙂


دیدگاه به مانند یک حرفه‌ای بنزین بزنیم

 • عالی بود مرسی

  محمد ۰۵/۰۲/۱۳۹۶ ۶:۳۸ ق٫ظ پاسخ دادن
 • عالی بود
  اولین باره که میخوام برم و بنزین بزنم
  با توضیحات کاملی که ارایه شده حتما بدون دستپاچگی موفق میشم 😊
  سپاس🙏

  نسیم ۱۳/۰۲/۱۳۹۶ ۳:۴۵ ق٫ظ پاسخ دادن
 • سلام
  بابت توضیحات کاملتون ممنون
  فقط یه سوال
  من تازه ماشین گرفتم
  ولی رمز کارت سوختو یادم رفت از صاحب قبلی بگیرم
  حالا چکار کنم:-(

  زهره ۱۳/۰۴/۱۳۹۶ ۳:۱۵ ب٫ظ پاسخ دادن
  • سلام.
   ممنون از شما، می تونید درخواست یک کارت سوخت جدید در پلیس +۱۰ بدید. 🙂

   کارنوتر ۱۸/۰۴/۱۳۹۶ ۹:۰۸ ب٫ظ پاسخ دادن
 • سلام پست بسیار آموزنده برای تازه کار ها از جمله خودم بود، اما الان روش پرداخت فرق داره و دیگه کارت سوختی نیست و خود فرد مسئول کنار پمپ بنزین وایستاده و کارت میده بهمون واسه بنزین زدن لطفا بروزرسانی کنید

  محمد ۲۰/۰۵/۱۳۹۶ ۱:۵۵ ب٫ظ پاسخ دادن
  • سلام
   ممنون از توجهتون. فرمایش شما صحیح هست ولی همچنان امکان استفاده از کارت سوخت شخصی وجود دارد و در بعضی از جایگاه های بین راهی کارت سوخت ارایه نمی شود.

   کارنوتر ۲۲/۰۵/۱۳۹۶ ۶:۳۶ ب٫ظ پاسخ دادن
 • مطالبی که ارایه دادید در قسمت مهندسیش کاملا غیر کارشناسانه و بدون در نطر گیری اجزای مختلف الکتریکی و مکانیکی داخل پمپ های مکنده و پیشران هست که مانع بسیاری مشکلات از قبیل خروج هوا به جای بنزین در حین کامل فشردن دستگیره نازل میشه و همچنین با پمپ ها سیستم های دارند که با گرمتر شدن هوا و تغییر چگالی بنزین امکان خروج هوا نیست.کم فروشی در جایگاه ها علتش دستکاری در سیستم چرخدنده در زیر پمپ هست که توسط شرکت نفت پلمپ هستند.

  123 ۰۹/۰۶/۱۳۹۶ ۸:۱۱ ق٫ظ پاسخ دادن
  • سلام. نظر شما محترمه دوست عزیز.
   دلیل نگارش این مطلب همونطور که از نامش پیداست آموزش بنزین زدن برای افرادی است که برای نخستین بار اقدام به سوخت گیری می کنن و برای این منظور نیازی به تشریح چند واحد نظری و عملی مهندسی الکترونیک و مکانیک و اشاره به اجزای تشکیل دهنده پمپ بنزین نبود، چون به قول شما من مهندس و کارشناس سوخت نیستم!
   متاسفانه وجود هوا در پمپ های کشور اثبات و بارها در مورد این موضوع قلم فرسایی شده، برای نمونه اینجا کلیک کنید.
   انتظار داشتم یک منتقد نام و آدرس ایمیلش رو به درستی وارد کنه، ولی به هر حال بابت اطلاعات کارشناسانه ای که در اختیارم قرار دادید متشکرم. 🙂

   کارنوتر ۱۰/۰۶/۱۳۹۶ ۹:۲۵ ق٫ظ پاسخ دادن
 • من خودم بلدبودم

  پری ۰۳/۰۸/۱۳۹۶ ۹:۳۸ ق٫ظ پاسخ دادن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *